Korleone, Italija

Korleone – kolevka mafije i čuvenog filma „KUM“

Korleone, mali grad u unutrašnjosti Sicilije, u pokrajini Palermo, mesto je bogate istorije i snažne simbolike, čija je slava odavno prešla granice Italije. Njegovo ime postalo je legendarno zahvaljujući filmskoj sagi Kum, u kojoj porodica Korleone predstavlja mračnu i sveprisutnu moć mafije. Ipak, dok su likovi Marlona Branda i Al Paćina – Don Vito i Majkl Korleone, plod fikcije, stvarnost Korleonea ispisana je još bolnijom pričom o moći, krvi i tišini.

Posleratni period doneo je uspon mafije na Siciliji, a Korleone je postao njeno središte zahvaljujući figurama poput Lućana Liđa, Tota Rine i Bernarda Provenzana, zloglasnih „Korleoneza“. Njihova brutalnost i nemilosrdnost omogućile su im da nadvladaju ostale mafijaške klanove i zavladaju celim ostrvom. Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, serija unutrašnjih obračuna, poznata kao „mafijaški ratovi“, dodatno je učvrstila njihovu vlast. Korleone je od malog poljoprivrednog mesta postao kriminalna prestonica, a moć mafije proširila se kroz političke veze i ekonomske interese, utičući na odluke na najvišim nivoima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Europe From Above ™ (@above.europe)

Jedan od najupečatljivijih prikaza te mračne epohe nalazi se u knjizi Don Vito, koju je napisao sin Vita Ćanćimina, kontroverzne figure koja je simbolizovala spregu politike i mafije. Rođen u Korleoneu, Ćanćimino je sedamdesetih godina postao gradonačelnik Palerma i time započeo „pljačku Palerma“, jednu od najpogubnijih faza u istoriji tog grada. Tokom njegove uprave, hiljade hektara plodne doline Konka d’Oro, bogate agrumima i zelenilom, bile su prekrivene betonom. Veličanstvene istorijske vile i palate srušene su kako bi se napravilo mesto za ogromne, bezlične građevine koje su gradile firme bliske mafiji. Ovaj projekat drastično je izmenio izgled grada i omogućio mafiji neviđeni izvor prihoda i kontrole nad teritorijom.

Međutim, ekspanzija mafije nije prošla bez otpora. Osamdesetih i devedesetih godina, u najdramatičnijem periodu borbe protiv organizovanog kriminala, živote su izgubili simboli pravde poput sudija Đovanija Falkonea i Paola Borselina. Njima su se pridružili i brojni policajci, karabinjeri, novinari poput Peppina Impastata, kao i obični ljudi koji su se suprotstavili moći mafije. Korleone je postao simbol prolivenog stradanja, ali i početka otpora u zemlji gde su dotad vladali strah i zavet ćutanja.

Danas je Korleone značajno promenjen. Nakon hapšenja najvećih mafijaških bosova, grad pokušava da se otrgne od čeljusti svoje prošlosti. Posetioci mogu obići kuću u kojoj se godinama skrivao Bernardo Provenzano, sada pretvorenu u edukativni centar posvećen borbi protiv mafije. U njemu se prodaju proizvodi koje prave zadruge na zemljištu oduzetom kriminalnim klanovima. Ove poljoprivredne inicijative, vođene uglavnom mladima i socijalnim kooperativama, predstavljaju novi početak za zajednicu koja se trudi da odbaci senke prošlosti.

Ali Korleone nije samo mesto istorijskih rana, on skriva i neverovatne prirodne lepote. Na periferiji grada uzdižu se impozantne „Bliznakinje stene“ (Rocche Gemelle): jedna na istoku, gde se nalazi tvrđava Castello Soprano sa ostacima saracenske kule, i druga u samom centru grada, nekadašnje mesto srednjovekovnog zamka, danas preuređenog u franjevački hermitaž. Nedaleko od Castello Soprana nalazi se i vodopad „Dve stene“ (Due Rocche), pravo prirodno čudo: reka San Leonardo ovde formira kristalno čisto jezero, okruženo stenom i starim arapskim akvaduktom, koje se leti može istraživati.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by meri. (@meri_subasic)

Okolina Korleonea bogata je prirodnim rezervatima, poput masiva Rocca Busambra i šume Ficuca, gde se nalazi Real Casina di Caccia, veličanstvena lovačka vila koju je 1799. godine izgradio Ferdinand IV od Burbona. U prošlosti su ovde aristokrate dolazile u lov, daleko od surove realnosti koja će kasnije obeležiti Korleone. Još jedan prirodni dragulj u blizini je „Zmajev klanac“ (Gola del Drago), kanjon koji je izdubila reka Frattina, prava zelena oaza idealna za planinarenje i uživanje u netaknutoj prirodi.

Danas je Korleone nezaobilazna stanica za sve koji žele da razumeju istoriju mafije i njene duboke korene, ali i da vide kako izgleda borba jedne zajednice da se oslobodi tog nasleđa. Ovde, gde se prošlost prepliće sa sadašnjošću, posetioci i dalje mogu osetiti težinu donetih odluka, ali i diviti se mestu koje se bori da se ponovo uzdigne.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/K. J.

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE