
Kinezi grade pešačko-biciklistički most u Novom Sadu
Predstavnici srpske vlasti i kineske kompanije Šandong Haj-spid potpisali su ugovor o projektovanju i izgradnji pešačko-biciklističkog mosta koji će spojiti kej sa Petrovaradinskom tvrđavom.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić potpisao je ugovor sa kineskom kompanijom o projektovanju i izvođenju radova na mostu i rekonstrukciji tunela sa liftovima do Gornjeg platoa Petrovaradinske tvrđave u Novom Sadu.
„Nema primera u svetu da se u gradu sa tri mosta istovremeno gradi još tri mosta, a do 2027. godine Novi Sad će imati ukupno šest mostova“, istakao je Vesić.
Prema njegovim rečima, kompanija Šangdong će platiti izgradnju mosta 38 miliona evra, a država će početi njegovu otplatu nakon završetka izgradnje.
On se zahvalio kineskoj kompaniji koja je, kako je rekao, „imala razumevanja za ograničenja u budžetu, s obzirom na striktan deficit koji ne sme da bude veći od tri odsto i koja je donela odluku da predfinansira ovaj most“.
Dodao je da je u pitanju jedan od tri projekta u kojima učestvuje ta kompanija, a druga dva su obilaznica oko Svilajnca i nastavak izgradnje aerodroma Konstantin Veliki.
Precizirao je da će radovi na izgradnji tog mosta trajati 24 meseca, a početak je predviđen u martu ili aprilu naredne godine, kao i da će 2027. godine biti gotova izgradnja.
„Ona prva dva mosta će biti gotova još 2026. godione – veliki most na Fruškogorskom koridoru u septembru 2026, a most u nastavku Bulevara Evrope krajem 2026. godine“, naveo je ministar.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Beta, 021
Foto: Pixabay