
Gugl plaća Teksasu skoro 1,4 milijarde dolara
Kompanija Gugl postigla je sa Teksasom nagodbu u načelu i pristala da plati 1,375 milijardi dolara zbog optužbi da je prekršila zakone o zaštiti privatnosti korisnika, saopštio je državni tužilac Teksasa, Ken Pakston.
Nagodba se odnosi na dve tužbe koje su obuhvatile tri proizvoda te kompanije, a tiču se navodnog kršenja zakona o zaštiti potrošača u Teksasu, preneo je Rojters.
„U Teksasu velike tehnološke kompanije nisu iznad zakona. Godinama je Gugl potajno pratio kretanja ljudi, njihove privatne pretrage, pa čak i glas i geometriju lica kroz svoje proizvode i usluge. Suprotstavio sam se i pobedio“, rekao je Pakston.
Detalji nagodbe nisu objavljeni, niti je navedeno kako će novac biti iskorišćen. Gugl je saopštio da se nagodba odnosi na navode povezane sa „inkognito“ režimom, istorijom lokacije i biometrijskim podacima.
Kompanija nije priznala bilo kakvu odgovornost. „Ovom nagodbom rešavamo niz starih optužbi, od kojih su mnoge već rešene na drugim mestima, a koje se tiču politika proizvoda koje smo odavno promenili“, rekao je portparol „Gugla“ Hose Kastanjeda.
Pakston je tužio Gugl dvaput tokom 2022. godine. Takođe je optužio kompaniju da je pratila lokaciju korisnika čak i kada su oni mislili da su tu funkciju isključili, kao i da ih je obmanula u vezi sa privatnošću „inkognito“ režima.
Prema navodima Gugla, nagodba ne uključuje obavezu promene proizvoda. Kompanija „Meta Platforms“, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, pristala je prošle godine da plati 1,4 milijarde dolara kako bi rešila slične optužbe koje je takođe podneo Pakston.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Agencije
Foto: Pixabay