Starost

Evropljani duže žive posle COVID-a

Očekivani životni vek pri rođenju u Evropskoj uniji porastao je na 81,4 godine u 2023. godini, što je za 0,8 godina više u odnosu na prethodnu godinu, prema najnovijim podacima Eurostata. Ovaj rast dolazi nakon pada tokom pandemije COVID-19, a sada je premašen i nivo iz 2019. godine, što označava stabilan oporavak javnog zdravlja.

Najduži životni vek zabeležen je u španskoj regiji Comunidad de Madrid (86,1 godina), dok se među vodećima nalaze i italijanske provincije Trento i Bolzano, kao i finska regija Åland. S druge strane, najkraći životni vek imaju regije u Bugarskoj i Mađarskoj, gde se očekivani vek kreće ispod 75godina.

Ukupno, u poslednje dve decenije očekivani životni vek u EU povećan je za 3,8 godina, što ukazuje na poboljšanje zdravstvenih sistema, ekonomskih uslova i kvaliteta života. Oporavak od pandemije dodatno je ubrzao pozitivne trendove, a očekuje se da će se dalji napredak nastaviti kroz ulaganja u zdravstvenu zaštitu i prevenciju bolesti.

Povećanje očekivanog životnog veka može se pripisati napretku u medicini, dostupnijoj zdravstvenoj zaštiti i boljim životnim uslovima. Takođe, veća svest o zdravom načinu života, uključujući ishranu i fizičku aktivnost, doprinosi dugovečnosti. Međutim, razlike među regijama ukazuju na potrebu za daljim ulaganjima u zdravstveni sistem i smanjenje nejednakosti u pristupu medicinskoj nezi.

 

Izvor: Evrostat

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE