Direktori

Direktori modnih kompanija nikada nisu bili bolje plaćeni

Novo istraživanje otkriva paradoksalne brojke u platnim listama modne industrije. Godina 2025. pokazala se kao izuzetno teška za modnu industriju, koja je pod pritiskom socioekonomskih faktora sa svih strana – uključujući i luksuzni sektor. Ipak, dok velike kompanije poput Burberryja moraju da otpuštaju zaposlene, direktori kompanija nikada nisu bili u boljoj finansijskoj poziciji.

Prema novom izveštaju WWD-a, od 50 izvršnih lidera koji rade u modnom sektoru, njih 25 je u protekloj godini zabeležilo povećanje plate od najmanje 10 miliona dolara. I to samo u Americi. Među brendovima sa najplaćenijim direktorima, prema pisanju ovog medija, nalaze se Dejvid Sajmon (David Simon) iz kompanije Simon Property Group, jednog od najvećih vlasnika tržnih centara u SAD, koji je dobio godišnju platu od 61 milion dolara, zatim Dag Herington (Doug Herrington) iz Amazona, Dag Mcmilon (Doug McMillon) iz Walmarta, kao i Ralf Loren (Ralph Lauren), koji je iz svoje istoimene kompanije primio kompenzacioni paket vredan 24,1 milion dolara. Na osnovu podataka iz prethodne godine, tokom 2024. godine, 25 najplaćenijih direktora modnih kompanija u SAD-u dobili su povećanje zarade od čak 23,5%.

Satja Nadela je najplaćeniji CEO, a direktor Diznija zarađuje 746 puta više od zaposlenih

Drastična povećanja teško je opravdati

Iako direktori zaista snose veliku odgovornost, ovako drastična povećanja plata koja su ostvarili tokom prošle godine teško je opravdati. Iako je tačno da se ne isplaćuju u kešu, već u akcijama i opcijama koje zavise od poslovnih ciljeva (ne samo njihovih lično, naravno), svakako se ne može reći da im prethodna primanja nisu bila dovoljna.

Vratimo se na primer direktora kompanije Burberry, kako bismo pokazali koliko su ti bonusi često nepotrebni: pored osnovne plate (gotovo 2,6 miliona funti, što zvuči malo u poređenju s američkim kolegama), novi izvršni direktor Burberryja dobio je i dodatnih 380.000 funti za relokaciju, 135.000 funti za pronalazak novog doma, 120.000 funti za preseljenje iz Njujorka, kao i pet meseci u potpunosti plaćenog smeštaja, prema podacima Guardiana, piše nsmag.

U trenutku kada modni zanatlije u tradicionalnim četvrtima štrajkuju jer smatraju da nisu poštovani, kada čitavo tržište odeće i modnih dodataka pokazuje ozbiljne znake kolapsa, a česte promene kreativnog rukovodstva dodatno unose neizvesnost u budućnost brendova, vesti o rastu plata direktora deluju potpuno van dodira sa stvarnošću — iako to, realno, za luksuzni sektor nije ništa novo.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE