
Digitalne privrede jugoistočne Azije „obrnuće“ 218 mlrd. USD
Digitalne privrede jugoistočne Azije trebalo bi da dostignu 218 milijardi dolara ukupne vrednosti transakcija ove godine, skokom od 11 odsto u odnosu na prethodnu godinu uprkos globalnim makroekonomskim vetrovima, otkrio je novi izveštaj Googlea, Temaseka i Bain & Company.
„Jugoistočna Azija je s više otpornosti prebrodila globalne makroekonomske vetrove, u poređenju s drugim regijama sveta… Poverenje potrošača počinje da se oporavlja u drugoj polovini 2023. godine“, navodi se u izveštaju pod nazivom e-Economy MORE 2023.
Godišnji izveštaj analizirao je pet glavnih sektora digitalne ekonomije jugoistočne Azije – e-trgovinu, putovanja, hranu i transport, onlajn medije i digitalne finansijske usluge.
izveštaj je takođe otkrio da se očekuje da će prihod u digitalnoj ekonomiji jugoistočne Azije ove godine dostići 100 milijardi dolara, rastući 1,7 puta brže od ukupne vrednosti transakcija u regiji.
Fokus na profitabilnost
To je zato što kompanije prebacuju fokus s „rasta pod svaku cenu“ na profitabilnost, u pokušaju da izgrade „zdrava“ poslovanja.
Izveštaj je obuhvatio šest velikih privreda: Indoneziju, Maleziju, Filipine, Singapur, Tajland i Vijetnam. Nije se odnosio na stanovništvo Bruneja, Kambodže, Laosa, Mjanmara, Istočnog Timora i Papue Nove Gvineje.
„Održavanje fokusa na jaz u digitalnom učešću i odlučno uklanjanje prepreka kako bi se omogućilo većem broju stanovnika jugoistočne Azije da postanu aktivni korisnici digitalnih proizvoda i usluga pomoći će regiji da otključa dalji rast u digitalnoj deceniji, ocenila je Sapna Chadha, potpredsednik Googlea za jugoistočnu Aziju.
U izveštaju se navodi da se platforme za e-trgovinu više usredsređuju na angažovanje korisnika visoke vrednosti, povećanje veličine transakcija, kao i traženje tokova prihoda kao što su oglašavanje i usluge isporuke kako bi podstakli dugoročni rast.
Procenjuje se da će bruto transakcijska vrednost sektora dostići 186 milijardi dolara u 2025, u odnosu na 139 milijardi dolara u 2023. godini.
Izvor: Seebiz
Foto: freepik, Pixabay