Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Cene goriva za sada stabilne

    Može se očekivati da ponovo dođe do pojeftinjenja nafte pogotovo posle jučerašnjeg dogovora Saudijske Arabije i Rusije da zamrznu proizvodnju crnog zlata

    Gorivo na pumpmama u Srbiji u poslednjih sedam dana nije ni poskupljivalo, ni pojeftinjavalao, jer je cena nafte i derivata na berzama manje-više stabilna, čak je i padala.

    Tako su cene na većini pumpi manje više iste pa se evro premijum BMB 95 i dalje toči za 128,05 dinara, evrodizel za 130,37 dinara, dok je tečni naftni gas oko 65,66 dinara.

    Cene nafte su posustale nakon oporavka podstaknutog izveštajima da su se Saudijska Arabija i Rusija složile da zamrznu proizvodnju uoči ključnog sastanka u Dohi.

    Američka laka nafta za isporuku u maju oslabila je 59 centi (1,40 odsto) na 41,58 dolara za barel, a sirova nafta brent koja se prerađuje i u Srbiji za junske isporuke, koja predstavlja globalnu tržišnu referencu, trgovana je 52 centa niže (1,16 odsto) na 44,17 dolara, izveštava agencija Frans pres.

    Nafta je dostigla najviše cenovne nivoe u ovoj godini upravo juče zbog informacija da da su dva najveća proizvođača postigla konsenzus o zamrzavanju.

    Akutelne cene nafte su još uvek za više od 60 odsto niže u odnosu na masikmalne cene iz sredine 2014. godine, kada su bile iznad 100 dolara za barel.

    Trgovci su, takođe, fokusirani na zvanične podatke o komercijalnim zalihama u SAD, koji bi trebalo da budu objavljeni kasnije danas, a koji će ukazati na obim tražnje u zemlji koja je najveći svetski potrošač nafte.

    Poskupljenje goriva dodatno je uticalo na šverc goriva iz BiH Makedonije, ali i baržama preko Dunava, gde je i dalje skoro upola jeftinije nego u Srbiji.

    Poslednjih dana posebno je primetan šverc evro dizela, zbog prolećne setve pa je tražnja za ovim gorivom mnogo veća. Pošto je Ministarstvo poljoprivrede ukinulo subvencije poljoprivrednicima za kupovinu dizela, ratari svesni da im ne treba račun za povraćaj para, kupuju evro dizel na crno. To i ne čudi, ako se zna, da ovo gorivo može da se kupi za 30 do čak 50 dinara jeftinije nego što se prodaje na pumpama u Srbiji.

    Osim iz BiH i Makedonije velike količine dizela stižu i Dunavom pa se ratari u Sremu snabdevaju na ovaj način kod švrcera. Preprodaja je toliko uzela maha da se preprodavci oglašavaju i preko lokalnih novina i interneta i nude dize po znatno nižim cenama.

    Izvor: BIZlife

    Piše: Jelena Stojanović

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE