Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Bivši radnik u Guglu pronašao recept za SREĆU

    Čade Meng Tan (Chade-Meng Tan), bivši inženjer, pridružio se Guglu 2000. godine kao zaposleni pod rednim brojem 107. Iako je igrao ključnu ulogu u razvijanju Guglovog pretraživača za mobilne telefone, on je najpoznatiji po časovima samosvesnosti koje je držao zaposlenima.  Ovim je ’zaradio’ titulu gospodina srećkovića koju je pretvorio u institut samosvesnosti.

    U svojoj najnovijoj knjizi „Joy on Demand“ ovaj Guglov veteran opisuje svoj put od nesrećnog do zadovoljnog čoveka. Kako je to postigao? Negde u srednjim dvadesetim godinama je otkrio da nije zarobljen u samopreziru; temperament, otkrio je, je poslušan.

    Uspešno menjanje vašeg stanja uma, kaže Čade, može se postići jakom posvećenošu terapiji i mentalnim vežbama koje vam pomaže da prepoznate „tanke slojeve radosti“.

    „Sada sam žedan i popiću vode. A kada to uradim, iskusiću radost u prostoru i vremenu,“ rekao je za Ci-Bi-Si Njuz (CBS News). To nije ona vrsta radosti zbog koje ćemo poskočiti od zadovoljstva, ona je mirnija i tiša.srecna-devojka_pixabay

    Obično su ovi događaji neznatni: komad hrane, osećaj izlaženja i ulaženja iz vruće sobe u hladnu, osećaj dobijanja poruke od starog prijatelja… Iako oni traju samo dve – tri sekunde, ovi osećaji zadovoljstva su česti, a što više primećujete zadovoljstvo bićete sve zadovoljniji. „Tanki slojevi radosti“ se dešavaju svakodnevno i kada jednom počnete da ih primećujete bićete srećniji.

    Ten bazira svoju ideju na neurološkom istraživanju o tome kako stvaramo navike. Navikama upravlja region bazalnih ganglija u mozgu koji takođe igra ulogu u stvaranju uspomena i emocija. Što smo bolji u nečemu sve nam je lakše da ponavljamo ta ponašanja bez mnogo kognitivnog napora.

    Tenova vežba ’tankih slojeva radosti’ sadrži okidač, rutinu i nagradu – tri neophodna dela da se stvori navika. Okidač, kaže, je prijatan trenutak, rutina je primećivanje prijatnog trenutka, a nagrada je osećanje same radosti.

    Jedna od studija rađenih na Lojola Univerzitetu pokazuje da među ljudima starosti preko 55 godina, oni koji su pokazali bolju sposobnost da uživaju u trenucima radosti su bili i srećniji sa svojim životnim stanjem, nezavisno od zdravstvenog stanja. Za one koji su bili manje sposobni da uživaju u malim događajima, loše zdravstveno stanje je činilo da život izgleda strašnije.

    Izvor: BIZLife, Quartz

    Foto: Pixabay

    Piše: A. M.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE