
Deindustrijalizacija Hrvatske u svetskim razmerama
Prerađivačka industrija sa 30 odsto udela u bruto društvenom proizvodu Hrvatske i sa oko 700 hiljada zaposlenih pre 30 godina, spala je na sadašnjih 13 odsto i na oko 220 hiljada zaposlenih, navodi se u izveštaju Ekonomskog instituta u Zagrebu.
Prema rečima višeg naučnog saradnika ovog instituta Zorana Aralice, Hrvatska je preživela jednu od najsnažnijih deindustrijalizacija u svetskim razmerama, što je uvod u društvenu stagnaciju, te će vraćanje reputacije ovoj privrednoj grani biti prvoklasan izazov, prenosi hrvatski Tportal.
Između ostalog, ovaj ekonomski stručnjak navodi da trenutno u Hrvatskoj kapital uglavnom nastaje rentiranjem. Pritom su unutar nacionalne privrede dominantne aktivnosti preduzeća uslužnog sektora nižeg intenziteta upotrebe znanja, a to sve dodatno osnažuje proces deindustrijalizacije.
Zato su, prema oceni Aralice, u industrijskoj strategiji nužne uporedne analize produktivnosti rada i kapitala hrvatskih industrijskih grana i industrija spoljnotrgovinskih partnera, jer se na taj način može doći do pravih rezultata o ukupnoj produktivnosti i o tehnološkoj produktivnosti.