
Godišnje 5.000 građevinaca manje
Srpsko građevinarstvo zapošljava oko 90.000 radnika, i taj broj se svake godine smanji za oko 5.000, dok "na crno" radi između 30.000 i 40.000 neimara, upozorava Sindikat radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije.
Predsednik te sindikalne organizacije Duško Vuković kaže da je oko 65.000 radnika zaposleno u građevinskim preduzećima koja se bave visokogradnjom i niskogradnjom, završnim radovima u građevinarstvu, projektantskim kućama…
U građevinskoj industriji radi, prema podacima Vukovića, oko 25.000 radnika koji rade u proizvodnji građevinskog materijala, ciglarama, crepanama, cementarama, krečanama, kamenolomima i slično.
"Prosečno, svake godine se broj zaposlenih u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala Srbije smanjuje za 4.000 do 5.000 zaposlenih", naveo je Vuković u izjavi Tanjugu.
Taj sindikat procenjuje da na crno u građevinarstvu radi još između 30.000 i 40.000 radnika i njihov broj se skoro približava polovini onih koji su prijavljeni.
Vuković je rekao da je početkom 2011. bilo registrovano više od 11.000 građevinskih preduzeća, a sada sigurno ima manje za dve-tri hiljade.
Inače, udeo građevinarstva u bruto domaćem proizvodu Srbije je, prema njegovim rečima, svega između dva ili tri odsto, dok je pre dvadesetak godina bio između osam i 10 odsto.
Prosečna plata građevinskih radnika je u poslednjih 15 godina za 15 do 20 odsto niža od prosečne zarade u Srbiji. I u ovoj godini se nastavlja trend da je trenutno prosečna neto zarada građevinaca nešto malo viša od 35.000 dinara, dok je prosečna u Srbiji viša od 44.000, navodi Vuković.
On je upozorio da se proizvodnja građevinskog materijala svake godine alarmantno smanjuje, za između 30 i 40 odsto.
Na primer, opada proizvodnja cementa, što zbog smanjenog obima investicionih radova, što zbog uvoza iz zemalja iz okruženja, ali često i uvozimo tzv. crnim kanalima cement sa Kosova, što je u poslednje vreme zabrinjavajuće, rekao je Vuković.
Vuković tvrdi da ne postoje precizni podaci o tome koliko naših neimara radi u inostranstvu, s obzirom na to da se oni, kako kaže, angažuju na razne načine i bez nadzora države i sindikata.