
Glas Amerike ukida balkanske servise
Agencija Vlade SAD koja nadgleda Glas Amerike objavila je detalje predloga budžeta za 2015, koji predviđa ukidanje balkanskih servisa, uključujući i srpski.
Umesto balkanskih servisa, novac će se iskoristiti za azijsko i afričko područje.
Kako je objavljeno na sajtu VOA, predloženo je ukidanje srpskog, albanskog, bosansko-hercegovačkog i makedonskog servisa.
U azerbejdžanskom, gruzijskom, persijskom i uzbekistanskom servisu bi došlo do određenih smanjenja, kao i u programu koji se emituje za Kubu. Takođe bi bila zatvorena dopisništva Glasa Amerike u Jerusalimu i Hjustonu.
Dave Ellison, vršilac dužnosti predsednika sindikata koji zastupa mnoge zaposlene u Glasu Amerike, ocenio je da ukidanje servisa predstavlja odstupanje od istorijske misije koja je započela 1942. godine.
Odbor guvernera zatražio je od Kongresa 721 milion dolara, što je smanjenje u odnosu na bužet za tekuću fiskalnu godinu koji iznosi 731 milion. Zvaničnici agencije saopštili su da je njihov cilj da privuku novu generaciju gledalaca i slušalaca, upotrebom medija koji se sve više koriste širom sveta.
Tako je planirano da se u Kini poveća upotreba društvenih medija i programa kako bi se zaobišla cenzura na internetu. Budžetom je planirano i da se otvori novi satelitiski televizijski kanal i prošire programi za učenje engleskog jezika, navodi VOA.