Lowther: Zakon o radu pogoduje skoro svima

Promene Zakona o radu biće pozitivne za većinu građana Srbije, budući da će povećati zaposlenost ljudi svih starosnih dobi, tvrdi direktor USAID projekta za bolje uslove poslovanja Joe Lowther, ali ne krije da će, ipak, neki biti i u gubitku.

Jasno je da je sadašnji zakon, koji je u pojedinim aspektima najrigidniji u Evropi, jedan od razloga zašto je tek oko 45 odsto radno sposobnog stanovništva zaista i zaposleno, dok oko 50 odsto mladih nema posao.

Zaposleni sa dugim stažom u državnoj upravi i javnim preduzećima čija radna mesta nisu neophodna i koji će, kada budu otpušteni, dobiti manje otpremnine nego što bi to bio slučaj u skladu sa sadašnjim zakonom, navodi Lauter.

Većina njih su članovi sindikata, pa je sasvim razumljivo što sindikati šire zebnju u pogledu novog zakona, ali neophodno je da manjina stanovništva pretrpi negativne posledice da bi se ostvario rast zaposlenosti i da bi svi stekli priliku da dobiju kvalitetna radna mesta.

Zapravo, reforme mogu pomoći da se preokrene trend opadanja broja članova sindikata, zato što će biti više radnika kojima će biti potreban pristup mehanizmima za kolektivno pregovaranje i drugim prednostima koje nosi članstvo u sindikatu.

Nadam se da će socijalni partneri sarađivati da bi se postarali da otpušteni radnici, ne samo ostvare pravo na adekvatnu socijalnu sigurnost, već i da im bude obezbeđena obuka u cilju nalaženja novog posla u privatnom sektoru.

Lowther ističe da nisu samo javna preduzeća po sadašnjem zakonu obavezna da isplaćuju otpremnine na osnovu ukupnog staža. To isto važi i za privatnike, što zapošljavanje najiskusnijih radnika čini rizičnim, objašnjava on.

Stoga će promena u načinu obračuna otpremnine, po čemu je Srbija rekorder u Evropi, najviše uticati na lakše zapošljavanje starijih radnika u privatnom sektoru.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE