
Rukovodioci veruju u globalni oporavak
Više od polovine rukovodilaca velikih kompanija u srednjoj i jugoistočnoj Evropi veruje u ubrzanje procesa poboljšanja ekonomske situacije, navodi se u barometru konsultantske kompanije Ernst & Young.
U tom istraživanju su, kao se ističe, konstatovani novi trendovi na tržištu u regionu centralne i jugoistočne Evrope, kao što je podatak da 41 odsto kompanija planira ubrzane strategije rasta u narednih 12 meseci.
Navodi se da se 48 odsto kompanija okreće investiranju, u poređenju sa 33 odsto prošle godine, da 36 odsto rukovodilaca očekuje porast broja transakcija i da je udvostručen je broj manjih, ispod 50 miliona dolara.
Capital Confidence Barometer je istraživanje koje Ernst & Young sprovodi uz pomoć magazina Economist, a u kojem učestvuju rukovodioci velikih kompanija širom sveta.
Prema rezultatima istraživanja, rukovodioci su optimističniji po pitanju stanja globalne ekonomije u poređenju s prethodnom godinom.
U stabilnost ekonomije uvereno je 24 odsto svih rukovodilaca učesnika u istraživanju. Navodi se i da su u poslednjih šest meseci izgledi za evropsku ekonomiju znatno poboljšani.
Veća stopa zaposlenosti, porast BDP i lakši pristup kapitalu doprinosi činjenici da regionalna ekonomska kriza polako jenjava.