
Idemo na bolovanje i zbog bljuzgavice
Svaki zaposleni u Srbiji bio je u proseku 34 dana godišnje na bolovanju, a država je na isplatu bolovanja potrošila više od dve milijarde dinara. Na bolovanju je u junu bilo tačno 32.182 ljudi prikazuje evidencija Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, piše Blic.
Ako se izuzmu trudničko i porodiljsko bolovanje, najčešće dijagnoze bile su tumori, bolesti krvotoka, mišićnog i koštanog sistema i duševni poremećaji. Mnoga bolovanja su, međutim, lažna.
Iako drugo stanje nije bolest, bolovanje su najviše koristile trudnice. Zbog problema sa kičmom i zglobovima s posla je odsustvovalo blizu 3 hiljade radnika, koliko ih je i lečilo kancer, dok je zbog duševnih poremećaja bolovanje koristilo 2 hiljade ljudi, piše ovaj list.
Najveća stopa bolovanja je u Beogradu – 2.08 i Nišu -2.06, a najniža u Prokuplju -1,12, Pirotu -1.29, Vranju -1,24, Valjevu -1.16… U Beogradu je bolovanje koristilo 5.128 ljudi, u Užicu 900, u Kragujevcu 800…
Aleksandar Milovanović, direktor Instituta za medicinu rada, kaže da radnici s velikim platama traže bolovanja kada sebe žele i da poštede, a to je najčešće u vreme bljuzgavice i loših vremenskih uslova. „Oni koji manje zarađuju tada rade. Takvi, međutim, bolovanja uzimaju u vreme setvi, žetvi, priprema zimnice i slava“, kaže Milovanović za Blic i dodaje da se od 60 pacijenata koji traže bolovanje njih 10 poziva na psihijatrijska oboljenja.