
Krizna vremena zahtevaju dokapitalizaciju
Predsednik Uprave industrije bele tehnike Gorenje iz Velenja Franjo Bobinac izjavio je da je ta kompanija "u dobroj kondiciji", ali da krizna vremena zahtevaju i dokapitalizaciju, za koju su zainteresovani japanski Panasonic i Vlada Srbije.
"Krizna vremena u kojima deluje Gorenje zahtevaju i dokapitalizaciju čiji je osnovni cilj učvršćenje proizvodnje, otvaranje novih radnih mesta, zapošljavanje stručnjaka. Javila se industrija elektronike Panasonic iz Japana, ali i Vlada Srbije", rekao je Bobinac.
On je naglasio da Srbija želi da dokapitalizuje tri fabrike Gorenja na svojoj teritoriji i da pritom ne ulazi u vlasništvo krovne organizacije u Velenju, što je inače bila jedna od primedbi nekih krugova u Sloveniji. O tome je već potpisan predugovor, dodao je Bobinac, sa kojim Srbija ulazi u manjinsko vlasništvo od dvadeset odsto.
Predsednik UO Gorenja podsetio je i da je ta kompanija sa Panasonicom 5. jula potpisala sporazum o strateškom partnerstvu, a dokapitalizacija će biti obavljena u tri faze od kojih će u prvoj fazi biti uplaćeno deset miliona evra svežeg kapitala.
Ulazak Panasonisa u Gorenje sa 13 odsto vlasništva prihvaćen je gotovo jednoglasno, na skupštini slovenačke kompanije.
Prema rečima Bobinca, Gorenje namerava da nastupi i na Varšavskoj berzi hartija od vrednosti, jednoj od, kako je rekao, "najdinamičnijih i najpropulzivnijih berzi u Evropi"
Prvi čovek Gorenja rekao je da je zadovoljan poslovanjem tri kćerke firme u Srbiji, navodeći da Gorenje ne samo da proizvodi, već i da
kupuje na srpskom tržištu, tako što nabavlja delove od dvadesetak dobavljača u Srbiji, čije proizvode koriste i fabrike u Sloveniji.
Na pitanje šta je bilo presudno da Gorenje investira u Srbiji, Bobinac je rekao da su u Staroj Pazovi, Valjevu i Zaječaru, kao i na državnom nivou, naišli na "kompetentne i aktivne" sagovornike, vrhunske kadrove, dobavljače i kupce što je ubrzalo opredeljenje za investiciju u Srbiji.