Telekom dobija licencu za fiksnu telefoniju na Kosovu
Dogovor o telekomunikacijama između delegacija Beograda i Prištine u Briselu skoro da je postignut, ali završetak ovog procesa koči konkretna formulacija sporazuma. Problem je u korišćenju pojedinih termina na kojima insistira delegacija Prištine, a koje naša delegacija ne može da prihvati, jer bi mogli da impliciraju suverenost Kosova.
Kako saznaje Politika, dogovoreno je da Srbija Kosovu da međunarodni pozivni broj 383 ili 384, a da nama ostane broj 381. Takvu mogućnost ranije su predlagali predstavnici Evropske unije, a ideja je da Srbija zatraži još jedan međunarodni pozivni broj na koji ima pravo, i da ga potom ustupi za teritoriju Kosova i Metohije.
Osim toga, postignut je sporazum da naš Telekom dobije licencu za fiksnu telefoniju za celu teritoriju Kosova i da zadrži mobilnu telefoniju tamo gde već ima infrastrukturu za svoju mobilnu mrežu. Ali, dogovorom sa delegacijom Prištine predviđeno je i da postoji mogućnost da se Telekom u budućnosti prijavi i na eventualni tender za mobilnu telefoniju za celokupnu teritoriju Kosova, saznaje Politika.
Konačno rešenje zavisiće isključivo od dogovora dve strane, budući da je nemoguće da Kosovo samostalno izdejstvuje pozivni broj, niti da dobije pozivni broj Albanije, kako je ranije pominjano. Jer, pozivni broj je izraz suvereniteta države i kako su u Međunarodnoj uniji za telekomunikacije (ITU) iz Ženeve već nekoliko puta rekli, oni, kao specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija, dodeljuju pozivne brojeve jedino državama članicama UN-a, što Kosovo nije.
– Zbog toga je svako pitanje o dodeli međunarodnog telefonskog broja Kosovu hipotetičko pitanje – navode u Međunarodnoj uniji za telekomunikacije. Zato jedino rešenje i jeste da Srbija zatraži dodatni broj za sebe i potom ga dodeli Kosovu.