Nafta neće posvađati Crnu Goru i Hrvatsku
Dogovor o Prevlaci između Crne Gore i Hrvatske neće ni na koji način zavisiti od hipotetičkih tvrdnji i informacija o nalazištima gasa i nafte u ovom delu podmorja južnog Jadrana, kazali su Dnevnim novinama u Ministarstvu spoljnih poslova i evropskih integracija Crne Gore.
Crnogorsko minitsarstvo tvrdi da ovo pitanje neće stvoriti tenzije između dve države, niti će u pitanje dovesti dinamiku evropskih integracija Crne Gore.
„Pitanje Prevlake biće razrešeno u dobrom duhu i u komunikaciji Crne Gore i Hrvatske, a eventulna priča o naftnim nalazištima neće stvoriti nesuglasice niti poremetiti odlične odnose Crne Gore i Hrvatske. Ovo neće uticati na dinamiku i sadržaj pregovora sa Evropskom unijom EU", saopšteno je Dnevnim novinama iz MVPEI, a prenosi Seebiz.
Naglašeno je da je na snazi privremeno rešenje koje bez i jednog problema i incidenta funkcioniše više od decenije.
Ozbiljnijih istraživanja južnog Jadrana, prema medijskim arhivama, nije bilo od 1990, a najozbiljnijim se smatra istraživanje koje je 70-ih i 80-ih uradila američka naftna kompanija Chevron, kada je napravljeno desetak probnih bušotina. Najuspešnija, navodno, bila je locirana tridesetak milja severozapadno od Budve, ali je uprkos prisustvu nafte ocenjena kao komercijalno neisplativa. Ipak, treba imati u vidu da su se u međuvremenu okolnosti promenile, te da bi uz postignut tehnološki napredak, ali i drastično višu cenu nafte, sada to nalazište moglo biti ekonomski isplativo.
Situaciju komplikovanom čini okolnost da se ova tačka nalazi baš u neposrednoj blizini današnje privremene crte razgraničenja, koja je ustanovljena međudržavnim sporazumom Hrvatske i Crne Gore još iz 2002. godine.
Zagrebački Večernji list je ovih dana objavio da hrvatsko Ministarstvo ekonomije planira da Crnoj Gori predloži raspisivanje zajedničkog tendera za odabir izvođača istraživanja i eksploatacije nafte i gasa u podmorju u pograničnom pojasu. Da se radi o razmeni "probnih balona" s obe strane govori i sugestija iz Hrvatske da bi takav zajednički projekat bio blagotvoran i u političkom smislu.