Stariji više veruju u evro
Jedan od najvećih izazova pred kojim se nalaze privatni ulagači, koji se spremaju u penziju jeste nestabilno finansijsko tržište, pokazalo je istraživanje Allianza o uticaju krize evrozone na ulagače starije od 50 godina.
Dok mlađi ulagači imaju vremena da se prilagode i kompenzuju ulaganja koja se nisu pokazala unosnim ili na koja su uticala negativna kretanja na tržištu, ulagači koji se bliže penziji lišeni su toga luksuza.
Anketa je sprovedena u sedam evropskih zemalja među 1.400 imućnih ljudi u starosti između 50 i 70 godina, a jedan od zaključaka je da iako postoji poprilična nesigurnost, kako na financijskim tržištima, tako i kako je reč o ulaganju u trenutnim okolnostima, stanovnici Austrije, Nemačke i Italije uglavnom imaju poverenja u evro.
Veći se skepticizam može naći u Francuskoj i Holandiji, dok su najveći evroskeptici Britanci, navodi se u saopštenju.
Osobe koje se bliže penziji ili su u ranim godinama penzije verovatno su smatrale da su osigurale budućnost i da se više ne moraju brinuti, ipak umesto toga, posljednjih deset godina, dočekala ih je znatna nestabilnost na financijskom tržištu.
Tu je nesigurnost dodatno povećala dužnička kriza u evrozoni. Iako se činilo da je financijska kriza svoj vrhunac dostigla sredinom 2012. godine, kada je predsednik Europske centralne banke, Mario Draghi, dao izjavu u kojoj podupire evro, kontinuiran uticaj niske dobiti pa čak i negativnih realnih kamatnih stopa imao je negativan uticaj na očekivane prihode penzionera.
Allianzovo istraživanje pokazuje da samo Nemci i Švajcarsci smatraju da uglavnom kriza nije uticala uticala na odluke bogatijih ulagača.
U Nemačkoj, većina, odnosno 62 odsto, ispitanika tvrdi da kriza nije uticala na njihove osobne financije. Sličan rezultat vidljiv je i u Švajcarskoj, što i ne čudi, s obzirom da Švajcarska nije članica Europske unije, ima vlastitu valutu i smatra se sigurnim utočištem.
Nasuprot tome, većina ispitanika u Francuskoj i Italiji osetila je negativan uticaj krize na svoju financijsku situaciju, dok su austrijski ispitanici bili podeljeni.
Oko 80 odsto ispitanika smatra da će doći do porasta poreza, i to mišljenje preovladava u gotovo jednakom postotku u svim zemljama koji su učestvovali u anketu.
U svim zemljama, većina ispitanika smatra da će doći do porasta inflacije – 80 odsto u Nemačkoj i Velikoj Britaniji, oko 70 odsto u Austriji, Francuskoj, Švajcarskoj, kao i u Švajcarskoj, dok je u Italiji taj procenat 56 odsto.