Koje zemlje su najkonkuretnije na svetu?

Ove godine SAD je povratila prvu poziciju na godišnjoj svetskoj listi konkurentnosti koju objavljuje Institut za razvoj poslovnog upravljanja (IMD) iz Lausann-e.

Zahvaljujući prvenstveno oporavku financijskog sektora, tehnološkim inovacijama i velikom broju uspešnih kompanija Sjedinjene Države su se sa prošlogodišnje druge pozicije, popele na prvu.

Kina (21.) i Japan (24.) takođe su poboljšale svoju konkurentnost. U slučaju Japana, mere koje je uveo predsednik Vlade Shinzo Abe ostvarile su početni pozitivan učinak na ekonomiju.

U Evropi najkonkurentnije zemlje su Švajcarska (2.), Švedska (4.), Norveška (6.) i Nemačka (9.), čiji se uspesi oslanjaju na izvozno okrenutu proizvodnju, na snažno malo i srednje preduzetništvo, kao i fiskalnu disciplinu. Kao i prošlih godina, privredni rast ostalih evropskih zemalja jako je ograničen merama štednje koje odgađaju oporavak.

Od zemalja BRICS-a Kina (21.) i Rusija (42.) beleže porast konkurentnosti, dok su Indija (40.), Brazil (51.) i Južna Afrika (53.) pogoršale svoj rang. Nove ekonomije su izrazito zavisne od globalnog ekonomskog oporavka koji kasni.

Od zemalja novih članica EU, Češka nastavlja četvorogodišnji trend blagog pogoršanja, ali je zadržala relativno povoljnu poziciju (35.). Poljska je najbolje rangirana, na 33. poziciji, a 2006. godine bila je 58. na listi. Slovačka je održala 47. poziciju, ali je to i dalje loše u poređenju s 30. mestom u 2008. godini. Slovenija je i nadalje vrlo nisko, na 52. poziciji, a Rumunija i Bugarska su i dalje na silaznoj putanji.

Hrvatska se našla na 58. poziciji ove godine. Zemlja koja će uskoro postati članica Evropske unije od ulaska na IMD rang listu od 2010 godine do danasbeleži oscilacije ocene konkurentnosi, odnosno ne smanjuje zaostatak za najkonkurentnijim zemljama sveta.

Godišnjak svetske konkurentnosti IMD svake godine pobuđuje posebno zanimanje poslovne i političke zajednice jer donosi aktuelne statističke i anketne podatke o ekonomski najbitnijim zemljama sveta, vrlo bitne u svetlu neujednačenog  izlaska pojedinih zemalja iz globalne krize. Metodologija IMD-a zasniva se na analizi četeri faktora konkurentnost, a to su: privredni rezultati, efikasnost javnog sektora, efikasnost poslovnog sektora i infrastruktura, kao i pet indeksa za svako područje. 
 

Infographics

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE