Nova NIS-ova istražna bušenja u Mađarskoj

NIS i kanadska naftna kompanija Falcon započeli su pripremne radove za početak bušenja prve istražne bušotine. Buština se nalazi na dubini od približno 3.300 metara na koncesionom bloku „Mako depresija“ u jugoistočnoj Mađarskoj. Bušenje će izvoditi nemačka kompanija Driltech sa kojom je NIS nedavno potpisao ugovor, saopštili su iz NIS-a.

Ovi radovi su u skladu sa ugovorom o istraživanju gasa, koji su NIS i kanadska naftna kompanija Falcon potpisali 14. januara ove godine.

Bušenje prve istražne bušotine trebalo bi da traje 40 dana. Sve troškove bušenja snosi NIS, dok će sva eventualna dobit iz proizvodnje sa novih bušotina biti jednako raspoređena između NIS-a i Falcon-a.

NIS se ugovorom obavezao da će izbušiti, ispitati i testirati tri istražne bušotine na ovom koncesionom bloku. U Mađarskoj je NIS otvorio zavisno društvo Pannon Naftagas Kft. Partneri NIS-a u ovoj zemlji su Falcon Oil and Gas iz Kanade i RAG iz Austrije.

Strateškim planom istraživanja do 2020. godine, NIS planira povećanje proizvodnje i rasta rezervi nafte i gasa. Planirano je da ulaganja u geološke istražne radove na prostoru Vojvodine i Srbije južno od Save i Dunava budu ukupno oko 450 miliona evra.

Taj plan je rukovodstvo kompanije iznelo na velikom skupu geologa Gaspromnjefta, ćerki firmi i partnerskih kompanija održanom u Beogradu.Tom prilikom je 25 kompanija predstavilo i branilo svoje planove geoloških istraživanja u periodu od 2014. do 2016 godine. Predstavljeni su i inostrani projekti Gazpromnefta u Iraku, Ekvatorijalnoj Gvineji, Kubi i Venecueli.

NIS je na ovom skupu predstavio novi pristup naftno-geološkim istraživanjima u Panonskom basenu, plan geoloških istraživanja u Srbiji do 2016., realizaciju projekta istraživanja nafte i gasa u Rumuniji, Mađarskoj i Bosni i Hercegovini.

NIS primenjuje visokotehnološka rešenja za istraživanja nafte i gasa kao što su 3D seizmička istraživanja i duboka dinamička obrada seizmičkih podataka, kao i nove metode bušenja malim prečnikom (Slim Hole). Takođe, nastavljena su dodatna istraživanja starih ležišta nafte i gasa u Vojvodini koja daju dobre rezultate.

Strategija dugoročnog razvoja NIS-a predviđa širenje delatnosti van granica Srbije, a prvi koraci su preduzeti realizacijom projekata istraživanja i proizvodnje ugljovodonika u Bosni i Hercegovini, Mađarskoj i Rumuniji.

U oblasti istraživanja i proizvodnje, glavno područje za dalji razvoj ostaje Panonski basen, koji pokriva delove Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Mađarske i Rumunije. Očekuje se da će operativne mogućnosti NIS-a, primena savremenih tehnologija, iskustvo naših stručnjaka i geološko poznavanje regiona doprineti uspešnosti programa istraživanja u Panonskom basenu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE