Skladišni kapaciteti – uslov sigurnog snabdevanja gorivom
Bura oko toga ko će ove godine moći na svojim pumpama da prodaje regresirani dizel D2 se ne smiruje.
Udruženje naftnih kompanija Srbije obratiće se za pomoć i Komisiji za zaštitu konkurencije na bi li oni ocenili da li je javni poziv Ministarstvo poljoprivrede na bilo koji način narušio pravo učesnika na tržištu derivata. Jer, iako ovaj javni poziv za prodaju regresiranog goriva poljoprivrednicima još nije završen, oni su, tvrde ubeđeni da ovaj posao može da radi samo NIS.
S obzirom da je reč o 80 odsto traženih količina dizel D2, nije ni čudo što se svi bore za svoj deo kolača na tržištu.
Ono što privatnim prometnicima dodatno bode kada je reč o prodaji regresiranog goriva za poljoprivrednike je i zahtev za licence za skladištenje koje ima 13 firmi
Ko bi stvarno mogao da se bavi poslom prodaje regresiranog goriva i da li (ne)imanje licenci dodatno stvara problem ili ipak uvodi red na tržište derivata? I šta kaže Pravilnik o minimalnim tehničkim uslovima za obavljanje trgovine naftom i derivatima nafte?
Ovaj pravilnik je na snazi već dve godine i sadrži mere koje imaju za cilj suzbijanje sive ekonomije, (nelegalni uvoz i prodaju goriva koja ne odgovaraju propisanim standardima, kao što se radi u zemljama koje imaju liberalizovano tržište naftnih derivata). To su pre svega mere koje zahtevaju odgovornost učesnika u prometu, a koje se donose u cilju uređenja tržišta.
Srpsko tržište je liberalizovano već dve godine i ni jedna kompanija nema monopol. U skladu sa tim, NIS poštuje sva doneta pravila koja regulišu srpsko tržište naftnih derivata. U tu svrhu NIS je investirao u svoju logističku bazu, jer je kao kompanija koja je tržišno orijentisana, svestan da se pravila menjaju u skladu sa promenama tržišnih uslova.
Stoga NIS poštuje sve zakonske propise vlade i u skladu sa tim radi u njihovim okvirima, zalaže se za ravnopravnu utakmicu na srpskom tržištu naftnih derivata. Ravnopravna konkurencija podrazumeva i odgovornost na tržištu. Samo uređeno tržište naftnih derivata predstavlja preduslov za zdravu i ravnopravnu konkurenciju.
Kompanije koje imaju svoje rezervoare ili ih iznajmljuju obezbeđuju pouzdan kvalitet i sigurnost snabdevanja tržišta sa uvoznim derivatima čiji kvalitet zadovoljava EU standarde.
Važna posledica potencijalne izmene Pravilnika u smislu izmene (smanjenja) zahtevanih skladišnih kapaciteta može imati veoma negativan efekat u Srbiji, jer je krajnje neodgovorno zadati pravila poslovanja na tržištu i izložiti sve ozbiljne učesnike velikim investicijama kako bi svoje poslovanje uskladili sa lokalnim propisima, a onda povlačiti zahteve i ne vrednovati uloženi kapital.
Srbiju uskoro očekuje i početak primena zakona o obaveznim rezervama kojim će se propisati način obrazovanja i čuvanja obaveznih rezervi koje, takođe, zahtevaju dodatni skladišni kapacitet te se ne dovodi u pitanje svrsishodnost ulaganja u moderna skladišta naftnih derivata.