
Širenje: Al-Jazeera pokreće kanal na francuskom jeziku
Televizija Al-Jazeera iz Katara će uskoro pokrenuti kanal na francuskom jeziku, izjavio je direktor Ahmed Ben Jasem Al-Tani.
"Zadovoljstvo mi je saopšiti da smo u poodmakloj fazi studije za pokretanje kanala na francuskom jeziku koji treba da uspostavi mostove s kulturama i prijateljskim narodima u Africi, severnoj Americi i Evropi", izjavio je Ahmed na forumu koji je organizirala Al-Jazeera u Dohi,prenose agencije.
On je još rekao da će Al-Jazeera uskoro "pokrenuti informativni kanal za Veliku Britaniju".
Prema zvaničnicima mreže Katara, kanal u Velikoj Britaniji će biti deo Al-Jazeera Engleske, koji postoji od 2006. godine. Ove emisije će biti proizvedene i distribuirane iz Velike Britanije pet sati dnevno u udarnim satima.
Ova televizija se početkom godine našla na naslovnim stranama američke štampe nakon što je kupila Current TV, kablovsku televiziju u vlasništvu bivši američki potpredsednik Al Gor. Mišljenje američke javnosti je da će ta akvizicija osnažiti uticaj katarske televizije u Sjedinjenim Državama. Analitičari su procenili da je katarska televizija kupila Current TV za 500 miliona dolara.
Al-Jazeera, osnovana u Kataru 1996. godine, mreža koja koristi neograničena sredstva države bogate gasom, pokrenula je u novembru 2011. godine Al-Jazeera Balkan, a priprema se da pokrene Al-Jazeera Turska.