Kako će se Srbija boriti protiv korupcije?
Nova petogodišnja Nacionalna strategija borbe protiv korupcije, koja se čeka pune dve i po godine, konačno je završena i radna verzija će biti dostupna javnosti od ponedeljka, saznaju ”Novosti”. Time će, praktično, otpočeti javna rasprava o dokumentu koji je EU ocenila kao jedan od ključnih uslova za naše pristupanje Evropi.
Nakon toga, Strategija ide pred Vladu, a odmah zatim i u parlament, koji bi trebalo da je usvoji tokom prolećnog zasedanja. Sledeće nedelje, kako saznaju Novosti, počinje i izrada akcionog plana za njeno sprovođenje, koji će biti gotov pre juna, a sadržaće načine na koje će se ispuniti ciljevi, rokove za ispunjenje i sve aktere. Svi ciljevi biće merljivi, pa će već za godinu ili dve moći precizno da se kaže koliko procenata od određenog zadatka je urađeno.
Važno je da parlament usvoji dokument pre datuma za otpočinjanje pregovora, jer oni počinju otvaranjem poglavlja 23 i 24. U pitanju su pravosuđe i bezbednost, a u okviru njih tema broj jedan je upravo borba protiv korupcije.
Neki od glavnih ciljeva predviđenih ovim važnim državnim dokumentom su:
* otklanjanje propusta u pravnom okviru koji reguliše finansiranje stranaka,
* otklanjanje propusta u propisima koji regulišu pitanja sukoba interesa i kontrole prihoda i imovine funkcionera,
* uspostavljanje preciznih kriterijuma za vrednovanje rezultata rada i odgovornosti direktora javnih preduzeća,
* smanjenje diskrecionih ovlašćenja direktora Agencije za privatizaciju,
* jačanje mehanizama interne finansijske kontrole u javnom sektoru.
Strategija predviđa i uspostavljanje efikasne saradnje i razmene informacija između policije, tužilaštva, sudova, regulatornih i nadzornih tela i ostalih segmenata društva koji se bore protiv ove pošasti. To u praksi znači da će svi oni, takozvani obveznici, biti umreženi i imati zajedničku bazu podataka za koruptivna krivična dela, što će im olakšati rad.
Inače, prethodnoj strategiji ”istekao je rok” još 2010. i od tada se piše nova. Uprkos obećanjima prethodne vlade, ona za vreme njenog mandata ipak nije ni završena, ni usvojena. Ovaj novi dokument, pored uvoda, sadrži osnovna načela i razrađene probleme po oblastima.
Za svaku pojedinačnu oblast – zdravstvo, pravosuđe, policiju, javne nabavke, školstvo i tako dalje, navedeni su najveći rizici od korupcije, ciljevi kako ona može da se smanji i svede na kontrolisani minimum, šta treba da se uradi na polju prevencije, i kako će se vršiti nadzor nad sprovođenjem strategije.
Procene ”Transparentnosti Srbije” su da naša zemlja u koruptivnim vodama gubi trećinu bruto društvenog proizvoda. Reč je o milijardama evra, od čega najviše nestane u oblasti javnih nabavki – oko 800 miliona godišnje, i u zdravstvu – oko pola milijarde evra.