Povećanje ‘minimalca’ tera investitore?

Nova minimalna cena rada treba da bude utvrđena na sednici Socijalno-ekonomskog saveta do kraja februara. Poslodavci i Ministarstvo finansija smatraju da mesta za povećanje te cene nema.

Svako povećanje „minimalca“ oteralo bi strane investitore u zemlje okruženja, kažu u Uniji poslodavaca.

Sindikati, pak, tvrde da su troškovi života povećani više od 20 odsto i da minimalna zarada ne pokriva ni polovinu potrošačke korpe.

Prošla godina završena je sa padom industrijske proizvodnje od 3,3 odsto i padom BDP- a od dva odsto, pa mesta za povećanje minimalca nema, tvrde poslodavci.

„Mi smo već prošle godine povisili minimalnu zaradu i podelili neki novac koga nema i posledica toga je inflacija od 12,2 odsto“, kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca.

Oni upozoravaju i da je naš „minimalac“ 50 evra veći nego u Bugarskoj, Rumuniji, Makedoniji i Crnoj Gori.

Od prošle godine, i troškovi života su porasli. Prosečna potrošačka korpa za tročlanu porodicu veća je od 60.000 dinara, a za to su potrebna tri minimalca.

„Mi smo spremni da pravimo kompromise i konsenzus, ali na pitanju minimalne zarade ne možemo praviti, jer ona, jednostavno ovog trenutka ne podmiruje nešto što se zove civilizacijski nivo dostojanstva“, kaže Duško Vuković iz Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Sindikalci traže 130 dinara po satu, što bi sadašnji iznos od „minimalca“ sa 20.010 dinara povećalo na 22.400.

Država je jedan od najvećih poslodavaca, a u Ministarstvu finansija kažu da nema novca za povećanje minimalne cene rada.

Kakav će dogovor postići sindikati, poslodavci i Vlada, znaće se najverovatnije do kraja meseca, do kada važi sadašnja cena rada.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE