Osećate se nemoćno i plašljivo? Možda je to zbog načina na koji sedite
U prirodi se zna ko je gazda. U svetu životinja alfa mužjaka možete odmah izdvojiti od ostalih posmatrajući njegove poze i gestikulaciju. On stoji uspravno, sa izbačenim grudima, gestikulira, maše repom ne bi li svojim telom zauzeo što više prostora. Isto je i kod nas, ljudi.
Dominantna osoba „širi“ svoje telo – intenzivno gestikulira, širi noge i ruke, naginje se na unapred. On je sigurno predsednik koji se ne plaši da ruke prekrsti na potiljku sa raširenim laktovima ili da podigne noge na sto i to sve ne bi li zauzeo što veću zapreminu u prostoru. On je moćan.
Nesigurna, plašljiva i nemoćna osoba izgleda sasvim drugačije. Ona se skupi koliko god može. Sastavljenih kolena, sa šakama u krilu i spuštenih ramena, ova osoba se nada da je niko ništa neće pitati i često na skupovima prođe neopaženo.
Ovo se sve već zna i ljudi ovakve poze zauzimaju na nesvesnom nivou. Ali, noviji eksperimenti idu dalje i pokazuju da ako zauzimate moćne poze, tako ćete se realno i osećati.
Istraživači tim Dana Karni, Emi Kadi i Endi Jap dali su zadatak mešovitoj grupi da po minut zauzimaju poze dominacije i moći kao i „niske“ poze nesigurnih i nemoćnih (gore pomenute). Biohemijska analiza je pokazala da je, nakon nekog vremena zauzimanja dominantnih poza, u krvi ispitanika bilo više testosterona, a manjak kortizola. Sa ovakvom biohemijskom slikom ove osobe jesu realno dominantne, spremne na izazove, imaju takmičarski duh, bolji imunitet i liderske sposobnosti. Ove su osobe izjavile da se realno osećaju moćnije i čak su i spremne da svoju ušteđevinu ulože u berzu ili posao.
Posle zauzimanja „niskih“ poza, slika je obrnuta – manje je testoserona, a više kortizola što je karakteristika inferiornih osoba, plašljivih, koje nisu spremne da rizikuju i drže se po strani.
Sve ovo dokazuje da vaš mozak reaguje na položaj vašeg tela porukom:“Kakva ti je poza, dakle takav si!“.
Zamislite se nad svojim telom. Kako sada sedite? Kakve poze zauzimate na sastanku ili za radnim stolom? Samo da znate da svojom pozom šaljete direktnu poruku drugima, ali pre svega svom mozgu koji vas doživljava upravo na način na koji stojite ili sedite i tako deluje. Probajte da zauzmete samo jednu minutnu pozu i osetićete promenu u načinu kako se osećate i doživljavate sebe.
M.P.
Pročitajte i ovo:
Kratak kurs govora tela: Naočare kao simbol moći