
Polovina vakcina na otpadu
Odziv na vakcinaciju slabiji je nego ikad. U Beogradu je, recimo, od 70.000 doza obezbeđenih za ovu sezonu dosad utrošeno tek nešto više od polovine – svega oko 38.000. Iako lekari još pozivaju na imunizaciju, s obzirom na to da se masovnije obolevanje od gripa očekuje u februaru i martu, glavni „talas“ vakcinacije je prošao. Sada pacijenti, uglavnom stariji od 65 godina i hronični bolesnici, „zavrću rukav“ tek sporadično. Zbog toga će, sva je prilika, vakcine, i ove sezone, velikim delom biti za bacanje.
U više domova zdravlja, u različitim delovima Srbije, potvrđeno je da je interesovanje za vakcinaciju, generalno, slabo. Dr Gordana Damnjanović iz Doma zdravlja Kragujevac kaže da je od 9.000 obezbeđenih doza dosad utrošeno 5.200. Prema rečima Dragane Kostadinović, više medicinske sestre i koordinatora za imunizaciju u Domu zdravlja Novi Sad, u frižiderima je još 5.800 neutrošenih doza od ukupno 13.000, koliko je dobila ova ustanova. Oko 1.000 je utrošeno za vakcinaciju smeštenih u Gerontološkom centru i Zavodu za decu ometenu u razvoju u Veterniku, a u Domu zdravlja je vakcinisano oko 6.200 Novosađana. U Nišu je odziv još slabiji. Primarijus dr Nevena Simović iz niškog Doma zdravlja kaže da je od 10.000 doza, utrošeno oko 3.500.
– Odziv je ove sezone, verovatno, najslabiji od kada se sprovodi vakcinacija, a sigurno u poslednjih 20 godina – kaže dr Predrag Kon, epidemiolog u beogradskom Zavodu za javno zdravlje. – Prve godine posle pandemije, recimo, vakcinisali smo 55.000 ljudi, i to je za naše uslove solidno, jer u čitavoj Evropi, sa izuzetkom Estonije i Litvanije, imamo najmanji obuhvat vakcinacijom. U tim okolnostima zadovoljni smo kada vakcinišemo 15 odsto starijih od 65 godina, a ove sezone je to palo na 10 odsto.
Statistika pokazuje da svakog bar jednom u osam godina „protrese“ virus gripa. Što se manje vakcinišemo, i kolektivni imunitet je slabiji.
– Kada se vakciniše hronični bolesnik zaštita je 30 odsto, ali kada vakcinu prime i članovi njegove porodice zaštita je 70 do 90 odsto – objašnjava dr Kon. – Kod nas je po zakonu u određenim slučajevima obavezna i vakcinacija protiv teških upala pluća, ali te vakcine (pneumo 23) trenutno i nema. Smanjen interes za vakcinaciju doveo je i do smanjenog interesa za nabavku vakcine, jer niko neće da nabavlja vakcine koje se ne utroše.
Doktor Goranka Lončarević, šef Odseka za imunizaciju u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, kaže da je obuhvat vakcinacijom ove sezone najveći u Sremskom, Raškom i Borskom okrugu:
– U ova tri okruga utrošeno je 82-83 odsto obezbeđenih doza – kaže dr Lončarević. – Od ukupno 297.159 vakcina koje su obezbeđene za ovu sezonu zaključno sa podacima do 17. januara, vakcinisano je 62,5 odsto planirane populacije.