
Dizel iz papira
Proizvodnja papira ne bi više morala biti unosna samo za one koji ga prodaju novinskim kućama, već i za proizvođače goriva. Naime, dva naučnika s Holandskog univerziteta razvili su novu vrstu dizela – cikloks koji emituje upola manje štetnih gasova od običnog dizela, a koji se dobija iz otpada koji nastaje u procesu proizvodnje papira.
Prilikom kupovine novih automobila jedna od ključnih stvari o kojima se vodi računa jeste koliko auto troši. Konstantno poskupljenje nafte na svetskom tržištu poslednjih godina svakako je bila otežavajuća okolnost za autoindustriju. Ali, istraživači iz Holandije pronašli su alternativu skupoj nafti – dizel koji se dobija reciklažom papira.
Istovremeno dok bi zahvaljujući ovom njihovom pronalasku izduvni gasovi mogli postati stvar prošlosti, u Srbiji se produžžava korišćenje dizela s 1.000 miligrama sumpora, koji se ne proizvodi nigde u Evropi. Čađ, koja nastaje sagorevanjem nafte, svakodnevno zagađuje vazduh, utiče na globalno zagrevanje i uzrokuje probleme, koji mogu dovesti do raka pluća ili srčanih oboljenja.
Naučnici su, kako potvrđuju istražÂžilvali da li mogu nekim promenama na gorivu da smanje crni dim koji izlazi iz motora većine kamiona i brodova, kaže Majkl But, istraživač tehnologije sagorevanja i došli su do saznanja da Cikloks sagoreva sporije od dizela, tako da bolje moze da se vežÂže uz kiseonik, što rezultira potpunim sagorevanjem i manjim brojem izduvnih čestica.
– Dugoročno bi mogle da se dobijaju velike količine cikloksa iz lignina, otpada koji nastaje u procesu proizvodnje papira, a količina lignina u svetu jednaka je količini nafte u svetu, objasnio je But.
Dodavanjem samo 10 odsto cikloksa u gorivo smanjuje se emisija štetnih gasova za pola, a smesa od 50 odsto cikloksa i 50 odsto običnog dizela smanjuje emisiju štetnih gasova gotovo na nulu.
Istraživači iz Holandije planiraju pokretanje proizvodnje ovog biogoriva od otpada koji prikupljaju unutar univerziteta, a biće napravljena i pumpa na kojoj će članovi univerziteta sipati cikloks u sopstvena vozila.
Očekuje se da će ovaj trend biti prepoznat i van granica Univerziteta.
Jelena Stojanović