RFZO ne plaća sve zaposlene: Lekari ispali iz sistema
Na svakih 15 dana Klinički centar Srbije sam mora da obezbedi više od 25 miliona dinara za zarade oko 1.000 zaposlenih koji za kasu zdravstvenog osiguranja – ne postoje. Iako sve zdravstvene ustanove imaju bar ponekog „prekobrojnog“, ovo je najdrastičniji primer raskoraka između stvarnog broja zaposlenih i onog koji priznaje i čije plate finansira Republički fond zdravstvenog osiguranja.
Brojno stanje na terenu, prema poslednjoj računici Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ izgleda ovako: u 344 zdravstvene ustanove zaposlenih je 113.384. Od toga je 21.030 doktora, 2.227 stomatologa, 2.130 farmaceuta i još 1.672 različitih profila sa visokom stručnom spremom. Sa višom spremom u zdravstvu radi još 8.268, sa srednjom – 49.930, a preostalih 27.676 su nemedicinski kadar. To su, međutim, samo oni koji imaju stalan posao, a procenjuje se da je na ugovor angažovano još oko 13.600 ljudi. Prema toj računici, ukupan broj radnika u zdravstvu je 126.984.
RFZO, međutim, „priznaje“ – 104.500 zaposlenih u mreži zdravstvenih ustanova, za čije plate godišnje izdvaja 92,63 milijarde dinara, i još 3.846 zaposlenih u stomatologiji, za čije se zarade godišnje izdvaja 4,29 milijardi dinara.
– U KCS je zaposleno oko 7.000 ljudi, a još oko 1.000 je angažovano mimo ugovora sa RFZO – kaže, za „Novosti“, profesor dr Miljko Ristić, v. d. direktora KCS. – Činjenica je da nam po standardima Ministarstva zdravlja nedostaje 100 lekara i 500 medicinskih sestara. KCS je uposlio taj kadar i sam ga plaća, što, ipak, nije normalno. Prethodni direktor dr Đorđe Bajec je pokušavao da reši problem, i ja sam, čim sam preuzeo dužnost, tražio od Ministarstva zdravlja da nam odobri da bar jedan broj tog kadra koji sada radi po ugovoru, i koji sami plaćamo, „pređe“ na kasu zdravstvenog osiguranja. Godišnje izdvajamo oko pet miliona evra samo za plate zaposlenih koji za RFZO ne postoje.
Sanja Mirosavljević, portparol RFZO, kaže da samo na primarnom nivou zdravstvene zaštite, prema podacima koje su dostavili domovi zdravlja, ima oko 3.500 zaposlenih koji nisu ugovoreni sa RFZO.
– Trenutno imamo 40-50 zaposlenih mimo ugovora sa RFZO, ali činjenica je da nam i po kadrovskom planu nedostaje još radnika – kaže, za „Novosti“, dr Maja Todorović, direktor Doma zdravlja Obrenovac. – Oko 60 zaposlenih je po različitim osnovima otišlo iz ove ustanove, a mi smo nadoknadili tek polovinu. Sada smo u situaciji da sami finansiramo platu svakog devetog zaposlenog.