
Više transplantacija uz sistemska rešenja
U Kliničkom centru Vojvodine je od 2008. godine kada je jetra presađena prvi put, obavljeno još 18 transplantacija jetri i 40 kadaveričnog bubrega. Trenutno je većina kreveta popunjena, i tu su pod stalnim nadzorom lekara pacijenti kojima je presađena jetra.
Pet transplantacionih timova uvek je spremno za transplataciju bubrega u Kliničkom centru Vojvodine, a za jetru za sada samo jedan. Dr Milan Popov kaže da je sada red na nadležne ograne da se ozbiljnije pozabave ovom temom.
„Ceo sistem treba da se izdigne iznad ostalih delova zdravstvenog sistema, ne sme da se oseti nestašica, a treba se pozabaviti i uvozom lekova, problemom edukacije. Neophodno je da svi timovi imaju bolju novčanu stimulaciju“, naveo je Popov.
Koordinatorka Projekta „Šansa za novi život“ Jelica Aligrić naglašava da transplantacija nije problem samo zdravstvenog sistema i pacijenata koji čekaju taj vid lečenja, nego celog društva.
„Svaki pojedinac treba da da doprinos. Tajna uspeha jeste kontinuirana edukacija građana“, rekla je Jelica Aligrić.
Za pacijente transplantacija znači novi život koji ne može da se poredi sa onim pre. Oni veliku zahvalnost duguju i porodicama donora.
U Srbiji donorsku karticu ima 75.000 građana. Međutim, taj broj nije toliko važan, koliko je bitno širenje dobre volje o transplataciji.
Ukoliko neko ima pozitivan stav o darivanju organa, mora o tome da obavesti najbližu porodicu i prijatelje, jer u slučaju moždane smrti, od njih zavisi ispunjenje donorove želje.