
Dinkić: Srbija više nije u opasnosti od bankrota
Vlada je u prva tri meseca sprečila bankrot države, obezbedila sigurnost za građane, a započeli smo ozbiljnu borbu protiv kriminala, kaže Mlađan Dinkić, ministar finansija za Novosti.
„Srbija definitivno više nije u opasnosti od bankrota. U prva dva meseca morali smo da obezbeđujemo novac dan za dan, da bismo isplatili plate i penzije. A u sledeću godinu ulazimo čak i sa novčanom zalihom,“ naglasio je Dinkić.
Dinkić dodaje da „sada predlažemo budžet za 2013. godinu, koji će obezbediti ekonomski rast i prepolovi deficit, tako da sledeće godine možemo da očekujemo postepeni oporavak“.
Ministar objašnjava da je budžetom za iduću godinu prepolovljen deficit sa skoro sedam na 3,6 odsto BDP, kao i da je zaustavljen rast duga u narednoj godini.
Na pitanje kome će budžet biti najrestriktivniji, on odgovara da će „smanjiti subvencije za neproduktivne stvari poput, na primer, preduzeća u restrukturiranju. Želimo da ih nateramo da se i njihovi direktori potrude da pronađu strateške partnere. Taj budžetski izdatak smanjen je za oko 5,8 milijardi dinara“.
Kada je u pitanju prihodna strana, Dinkić kaže da je najvažnija novina oporezivanje transakcija sa „poreskim rajevima“ (poreska stopa od 25 odsto) što do sada nije bio slučaj.
Porez na dobit će biti 15 odsto. što je i dalje duplo niže nego u EU. Ostaće desetogodišnje poresko oslobođenje za investicije veće od 10 miliona evra, dodaje on.
„Učinićemo sve da u svakom regionu dobijemo po jednu investiciju kao što je Fijat. Doći će nam iduće godine jedna ozbiljna japanska kompanija iz oblasti elektronike, koja će da investira u Srbiju. Moja želja je da do kraja mandata dođe još jedan veliki proizvođač automobila. Ako bismo sa Rusima ispregovarali kontingente za uvoz automobila bez carine, to bi otvorilo vrata za nove investicije“, kazao je Dinkić.
On je ponovio da i dalje treba da bude primat saradnja sa najrazvijenijim zemljama EU, ali moramo da pronalazimo i nova tržišta.
„Jedine zemlje koje imaju novca za investiranje su Rusija, Kina i države Bliskog istoka, pre svih Emirati, Kuvajt i Katar. Prostor za saradnju u svim oblastima je ogroman, oni imaju naftu, a Srbija hranu. Pokazalo se i da pomoću evropskih kredita gradimo auto-puteve mravljim koracima, dok sa Kinezima to ide mnogo brže“, rekao je Dinkić.