Radnici upravljaju uspehom „Budimke“

Požeška „Budimka“, u kojoj je posle raskida privatizacije grupa radnika pokrenula proizvodne linije, iz meseca u mesec povećava proizvodnju, a vratila je i ime i pozicije na tržištu. Osim u otkup voća, počeli su da ulažu u nove zasade, a na oglednom polju u toku je berba malina.

Maline kao u sred leta u „Budimkinom“ malinjaku, kod nas manje poznata sorta heritidž, posađena je proletos.

Anja Ilić, diplomirani inženjer za proizvodnju i sistem kvaliteta, kaže da je ovo dvoreda sorta, prva berba je u junu i julu, kao i kod drugih sorti, a druga počinje krajem avgusta i traje do kraja novembra.

Osim što berba može da traje i pola godine, plodovi ove sorte danima posle borbe ostaju sveži. Posle provere u svim uslovima, nameravaju da ih ponude proizvođačima s kojima sarađuju, a kupci iz Moskve zainteresovani su za veće količine svežih malina.

Za kilogram svežih malina, u ovo doba godine može da se dobije i 18 evra. Nema vrućine, a ni drugih problema koji prate letnju berbu.

Na nekada zakorovljenoj njivi posađeno je 40.000 sadnica jabuka, ali nedostaju sredstva za potpuno uređenje novog voćnjaka.

U glavnoj sezoni otkupa jabuke već su preuzeli hiljadu tona, po dvadeset dinara za kilogram. Za veće količine neophodan je kredit.

Banka je spremna da ga odobri, ali se isprečila birokratija. Njihovih 28 hektara zemlje i devet hektara objekata vode se kao društvena svojina, a takva više ne postoji ni u ustavu ni zakonu, ali je ima u katastru. U nadležnom ministarstvu i Vladi imali su razumevanja.

Rade Tanasković, zastupnik državnog kapitala kaže da Vlada treba da donese uredbu da u „Budmki“ nema društvenog vlasništva, kako bi mogli da dobiju list iz katastra i kredit koji ih već čeka.

„Ni banka ne može dugo da čeka, a ni proizvođači jabuka, jer sezona prolazi“, kaže Tanasković.

Povećanje izvoza

U međuvremenu sve što proizvedu odmah i prodaju, pa su magacini prazni. Osim u regionu, njihovi proizvodi su i na tržištima Italije, Austrije, Nemačke, pre svega voćni koncentrati, pekmez, marmelade, a i izvoz raste.

Đorđe Stevanović direktor „Budimke“ kaže da ova fabrika ima dobru prespetktivu, jer je građena po svim propisima a, kako kaže, proizvodne linije za voće i povrće sada su u dobrom stanju.

„Jedino nedostaju nove mašine za pakovanje koje su se pojavile u svetu poslednjih godina. Sve ostalo je odlično“, kaže Stevanović.

U „Budimki“ sada radi 120 radnika, a otkupljuju voće i povrće od dve i po hiljade proizvođača iz svih krajeva Srbije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE