
Kratak kurs govora tela: Šake
Kada komuniciramo mozak upošljava šake kako bi prenele misli i emocije, a da toga nismo ni svesni. Zato će one odati vašeg sagovornika i reći ono što reči nisu. Posmatrajte ih. Oblik i veličina dlanova mnogo govore o karakteru, a svaki pokret je vredan pažnje.
1. Male šake, debele i zbijene sa malim prstima imaju osobe koje sporo misle, verovatno su „teškog“ karaktera.
2. Četvrtaste, kompaktne šake sa pravim i krupnim prstima govore o praktičaru konvencionalnog karaktera, osobi koja je intelektualnog tipa, ali se teško uklapa u novitete.
3. Šake oblika srca sa pravim prstima i velikom površinom nokta imaju ambiciozne, energetične i nezavisne osobe često nezavidno inteligentne.
4. „Filozofske“ šake su široke sa snažnim i kvrgavim prstima i ukazuju na analitičara (na na kreativca), na opreznu osobu koja puno misli i često je introvert.
5. Umetnici imaju dugačke šake tankih prstiju. Osećajni su, naravno, kreativni i pre će impulsivno reagovati nego što će pristupati metodički.
6. Mekane i nežne šake sa izraženo dugačkim prstima otkrivaju idealistu koji je esteta i sanjar i realnost mu nije okruženje u kojem se najbolje snalazi.
Kada, bar delimično, procenite o kakvom se karakteru radi, pratite pokrete šaka vašeg sagovornika. Otvorene i slobodne, sa dlanovima „na gore“ znak su da je osoba iskrena, spremna na saradnju, istinoljubiva, a može biti i veoma poslušna (kao da kaže „Nisam naoružan!“). Isto tako, ovo je signal molbe i poziva („Nemam rešenje!“). Dlanovi okrenuti na dole ukazuju na autoritet, snagu i dominaciju. Kada vam osoba prilazi sa ovakvim pokretom, znajte da nije spremna da menja mišljenje, već ćete to morati vi.
Otvorene šake sa prstima na gore – znak za stop. Šta god da je izazvalo ovak pokret, to isto će morati da prestane.
Otvoreni dlanovi na gore sa pokretima gore-dole (kao da nešto mere) – sagovornik traži odgovor. Kao da u šaci drži problem ili ideju i promišlja o mogućnostima.
Šaka na grudima u predelu srca – traži da mu verujete. Možda ne govori istinu, ali svakako traži poverenje.
Prst uperen ka vama – agresija, pretnja, isticanje mišljenja. Prst je svakako zamena za oružje. U suprotnom, kada je uperen prst u pratnji namigivanja, značenje je pozitivno „Shvatio si. Bravo! To je to.“
Uperen prst – znači isticanje i uglavnom je signal sagovornika koji se oseća dominantnim i jačim.
Dlanovi jedan prema drugim sa spojenim vrhovima prstiju na gore– promišljanje, traženje rešenja.
Pucketanje zglobova – može da bude navika, ali ukazuje na traženje pažnje. Muški signal.
Prekršteni prsti u stisku – anksioznost, frustracija i negativan stav.
Pesnice – jasan odbrambeni signal. Ukoliko su palčevi u stisku, sagovornik je nesiguran i frustriran i nije spreman za akciju.
Dodirivanje nosa – sagovornik laže ili u nečemu preteruje (uvek se setite priče i Pinokiju kome raste nos). Kad dodiruje nos dok sluša, odlaže odgovor ili da izloži svoje mišljenje. Ima nešto da kaže, ali ne bi. Ako je dodir nosa praćem dužim sklapanjem kapaka, sigurno je u pitanju neodobravanje ideje o kojoj se priča, negativna procena.
Dodirivanje uha – neodlučnost i ovim gestom sagovornik se teši i olakšava sebi.
Šake na obrazima, glavi – kao da šakama želi da napravi zaštitni šlem od problema i teške situacije.
Dodirivanje brade – uglavnom znak procene i promišljanja.
Češanje po vratu – sagovornik je sumnjičav i ne veruje u to o čemu pričate.
Šake kroz kosu – jedinstven signal udvaranja. Mada, u zavisnosti od atmosfere u kojoj se odvija razgovor, ovo može biti signal razočaranja i uznemirenosti.
Šake u džepovima – ili mu je dosadno ili jednostavno nije sperman na akciju. Apatija.
Skidanje naočara (za čitanje) – objava da želi nešto da kaže, da privuče pažnju.