Đukić Dejanović: Lekovi stižu u oktobru
Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je da se normalizacija tržišta lekovima očekuje u oktobru i najavila olakšano lečenje trudnica, maloletnika i dece obolele od retkih bolesti.
„Problem lekova nije potpuno rešen, ali se očekuje da će se tržište lekova normalizovati u oktobru, kazala je Đukić Dejanović u intervju za RTS u kome je navela da je donet pravilnik da se lečenje dece obolele od retkih bolesti finansira iz budžeta.
„Već u oktobru ćemo imati snabdevenost tržišta“, rekla je ona i precizirala da će se tada, a možda i ranije u apotekama naći i brufen.
Počelo crno tržište
Kako je navela, ona je zatekla situaciju da više od godinu dana nije bilo više od 500 lekova u apotekama.
„Događalo se da naši građani u Republici Srpskoj i Mađarskoj kupuju ‘Galenikin’ brufen i već je počelo da se razvija crno tržište“, kazala je Dukić Dejanović i dodala da je uzrok nestašice bio taj što nije bila određena maksimalna cena.
„To smo sredili, ali opet postoji mogućnost da nema lekova zato što treba da se odredi, ne samo maksimalna cena nego i realna kako bi proizvođači i distributeri lekova bili motivisani da rade“, rekla je Đukić Dejanović i najavila da će to vrlo brzo biti urađeno.
Govoreći o tenderu za vantelesnu oplodnju, ministarka je podsetila da nije uspeo jedan tender Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje jer „niko od učesnika nije imao kompletnu dokumentaciju“ i pozvala sve zdravstvene ustanove koje valjano obavljaju taj posao da se pripreme za naredni koji će uskoro biti raspisan.
Kad je reč o retkim bolestima, ministarka je navela da je donet novi pravilnik koji će omogućiti da se potrebe dece koja boluju od retkih metaboličkih bolesti finansiraju iz budžeta.
Ona je pozvala sve roditelje i one koji brinu o takvoj deci da se obrate RFZO kako bi ostvarili svoja prava.
Komentarišući problem neplaćanja doprinosa Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, ministarka je navela da inspekcijske službe iz domena finansija treba da odrade svoj posao.
„Imamo paket mera koji se najavljuje na tom planu i uverena sam da će Vlada istrajati u tome da oni koji rade izdvajaju doprinose koji treba da stignu u Republički zavod za zdravstveno osiguranje, jer je to banka zdravstva“, rekla je Đukić Dejanović.
Trudnice i maloletnici kao urgentno obolele osobe
Ministarka zdravlja je podsetila da je pokrenut postupak da se sve trudnice i maloletnici tretiraju kao urgentno obolele osobe, odnosno da besplatno koriste zdravstvene usluge bez obzira na to da li imaju zdravstvenu knjižicu.
Jedinstvene liste čekanja
Kad je reč o listama čekanja, Đukic Dejanović je navela da se mora uzeti u obzir to da problem pacijenta kome će se pogoršati zdravstveno stanje zbog čekanja mora biti prioritetno rešavan.
Ona je takođe kazala da „moramo imati jedinstvene liste na kojima se nalaze potencijalno svi lekari koji mogu intervenisati, i sve institucije koje u tome učestvuju“.
Ministarka zdravlja je rekla da su neki koraci na tom polju učinjeni i za kardio-hirurške intervencije se sada čeka tri do šest meseci.
Dodala je da očekuje da će za liste najfrekventnijih problema – operacija kuka i katarakte problem biti rešen u narednih mesec dana.
Bez smanjenja plata lekara
Kada je reč o novom načinu obračunavanja zarada lekara i medicinskih tehničara po učinku, Dukić Dejanović je ponovila da neće biti smanjene plate zdravstvenih radnika, a, kako je objasnila, povećanje zarada biće usmereno na stimulisanje onih koji posao rade kvalitetnije.
„Za prosek kvaliteta uzimaće se reper proseka plate, a sve sto je iznad toga biće podeljeno onima koji rade više, kvalitetnije“, objasnila je Dukić Dejanović i dodala da je, nažalost, realnost da su plate u zdravstvu male.