
Bogatstvo se seli na istok
Najveća svetska finansijska kriza preraspodelila je bogatstvo koje se polako, ali sigurno, seli na istok, piše hrvatski Večernji list.
Razlike između bogatih i siromašnih rastu, a uprkos padu ekonomskih aktivnosti, broj najbogatijih je u prošloj godini narastao za 7 posto. Prema projekcijama vodećih ekonomskih analitičara predstavljenim u izveštaju The Wealth Report 2012. koje je izradila Citi Private Bank, čak će 86.000 ljudi do 2016. imati imovinu čija vrednost premašuje 100 miliona dolara.
Izveštaj navodi kako će se novi bogataši najviše rađati na istoku te u zemljama BRIC-a (Brazil, Rusija, Indija i Kina), dok će zapad zaostajati u napretku. Najveći bi rast bogataša s imovinom većom od 100 miliona dolara u idućih pet godina trebale zabeležiti Indija i Kina, a svega 1 posto najbogatijeg stanovništva generisaće novu imovinu mnogo brže nego ikada pre u istoriji.
Prošle je godine je širom sveta živelo oko 63 hiljade superbogatih ljudi, a njihova ukupna imovina procenjuje se na gotovo 40 triliona dolara.
Najveći ekonomski rast beleže zemlje u razvoju, a bogataši u tim zemljama imaju različite razloge za strah od gubitka svoje imovine. Na primer, Singapurci se osećaju politički sigurni, ali se boje produbljenja ekonomske krize. Glavna pretnja bogatstvu Arapa su regionalni ratovi, dok se u Zambiji najviše boje nacionalizacije zemljišta. Indijci se boje inflacije, a Rusi neprijateljske nacionalizacije. Ovi analitičari navode i kako će se svet će potpuno promeniti pa današnje supersile 2050. više neće biti ni među deset najvećih ekonomija sveta. Tako se najavljuje da će 2050. Sjedinjene Američke Države, koje su pre dve godine držale lidersku poziciju s BDP-om od 14 triliona dolara, za četrdeset godina biti na trećem mestu, ali s upola manjim BDP-om od svojih konkurenata.
Svetska ekonomija sa BDP-om od 86 triliona dolara trebala voditi Indija, a Kina bi tada godišnje ostvarivala 80 triliona dolara vredne ekonomske aktivnosti. Američka privreda više neće biti u trci za „pole position“ (prvu startnu poziciju) s 39 triliona dolara. Najsnažnije evropske zemlja – Italija, Nemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo više se neće nalaziti na listi najuspešnijih, a njihovo će mesto preuzeti Indonezija, Brazil, Meksiko i Nigerija. Citi Private Bank poručuje i kako će sintagma BRIC postati stvar prošlosti – na scenu u idućim decenijama stupa 3G, što predstavlja skraćenicu za globalne generatore rasta.
O kraju prevlasti zapadnog sveta govori i podatak po kojem će udeo Zapadne Evrope i SAD-a u svetskom BDP-u do 2050. sa sadašnjih 41 posto pasti na samo 18 posto, dok će se u Aziji ostvarivati polovina ekonomskih aktivnosti sveta. Iako će se bogatstvo i uticaj država jako promeniti, Njujork i London i dalje će ostati svetski centri ekonomske moći, a u to su uvereni mnogi analitičari, kao i bogataši koji i dalje najviše ulažu u nekretnine u ta dva grada, piše Večernji list.
Foto: http://www.greekrichlist.com