
Institut za onkologiju i radiologiju najavio proširenje
Institut za onkologiju i radiologiju Srbije zbrinjava 30 odsto više pacijenata nego što je predviđeno, tako da ovu ustanovu u narednom periodu očekuje proširenje kapaciteta, najavili su predstavnici tog Instituta.
Direktor Instituta dr Zoran Rakočević rekao je da se može očekivati da se u narednih nekoliko meseci obave sve pripremne radnje, a onda i počne sa proširenjem prostora od oko 4.000 kvadratnih metara. Kako je kazao, o tome je razgovarano s predstavnicima grada i Ministarstva zdravlja i očekuje se da će se ovim proširenjem stvoriti uslovi za izgradnju tri – četiri bunkera za instalaciju najmanje dva, a kasnije tri ili četiri aparata za radioterapijske procedure.
– Očekujem da će Skupština grada pozitivno rešiti naš zahtev i da će Ministarstvo zdravlja sa svog aspekta taj zahtev podržati i pomoći njegovu realizaciju, a naša je procena da će proširenje prostora biti završeno za oko šest do osam meseci – rekao je dr Rakočević i dodao da se radioterapijske usluge obavljaju u tri smene, tačnije sa njima se počinje od 6.30 ujutru, a završava se kasno u noć.
Četvrtina prostora koji bi se dobio proširenjem, biće predviđen za proširenje Klinike za medikalnu onkologiju, a veliku korist bi imala i Klinika za hirurgiju gde trenutno nema lista čekanja, rekao je direktor Instituta za onkologiju.
– Za početak radioterapije čeka se od dve do četiri nedelje, a za hemioterpiju čeka se od nekoliko do 20 dana, dok liste čekanja za operacije ne postoje – kazao je dr Rakočević.
Prostorni kapaciteti su isti kao i 1938. godine kada je sazidana zgrada, kada je Beograd imao deset puta manje stanovnika, a danas se više od 50 odsto malignih pacijenata leči baš u toj ustanovi.
Kroz klinike Instituta godišnje prođe 100.000 pacijenata, a kroz odeljenja radioterapije između 4.000 i 5.000 pacijenata, od kojih su 800 novi, dok je hirurških intervencija između 6.500 i 7.000 godišnje.
Direktor Klinike za medikalnu onkologiju dr Davorin Radosavljević rekao je da citostatika sada ima dovoljno, ali da ne bi bilo dobro da se ponovi situacija od pre nekoliko meseci. Velikim naporima nabavljene su dovoljne količine, a problem je bio zbog snabdevanja najstarijih lekova, jer imaju nisku cenu i proizvođači neće da ih proizvode.