Kupujemo paradajz na komad
Na pijacama u Srbiji odskora važi novin način trgovine – sve češće se prodaju po jedan paradajz, dve jabuke ili 500 grama krompira, piše Blic.
To najbolje pokazuje koliko teško živi svaki prosečan građanin a sudeći po tome da rast cena tek sledi, za trgovce će biti pravo čudo kada jedna mušterija bude pazarila kilogram bilo kog povrća.
„Kada odem u prodavnicu, više ne kupujem kao ranije kilogram junetine, već oko 300 grama koliko nam je knap za porodični ručak, Jafu smo zamenilili keksom na meru koji je ipak jeftiniji, a ni hleb ne kupujemo ceo ako nam baš nije neophodan. Tako je to kada se živi od dve prosečne plate sa malim detetom“, kaže za blic Slavica Trifunović koja živi u Kaluđerici.
Da je kupovina na grame uzela sve većeg maha, potrvđuje i Milan Petković koga smo juče zatekli na Bajlonijevoj pijaci kako kupuje dva paradajza.
„Sve je mnogo skupo, pogotovo izdvojiti 100 dinara za kilogram paradajza“, kaže Petković.
Trgovci se žale da kupci traže i po jedan luk, pet šljiva ili samo grozd grožđa.
„Ili mi kažu da izmerim po 200, 300 grama voća“, kaže jedan prodavac na Bajloniju.
Sličan zahtev mušterije bi uskoro mogle da upute i prodavcima hleba ukoliko se izmeni Uredba o organičavanju marži na osnovne životne namirnice, pa hleb sava sa 44 poskupi na 54 dinara.