Izvoz ne treba ograničavati

Zabrana izvoza poljoprivrdednih proizvoda nije rešenje kojim bi se mogle prevazići posledice suše koja je, kako se procenjuje, prepolovila biljnu proizvodnju u Srbiji – složni su stručnjaci i poljoprivredni proizvođači. Vlada, kako navode, trebalo bi da upotrebi druge mehanizme regulisanja tržišta, a pre svega robne rezerve, kojima je upravo to i zadatak.

Šteta od suše, koja je, prema rečima Vojislava Stankovića, savetnika predsednika Privredne komore Srbije, procenjena na oko 2,1 milijardu dolara, svakako će se odraziti na cene brašna, ulja i šećera, ali i ostalih proizvoda kao što su mleko i meso, ali, nestašica ne bi trebalo da bude, jer Srbija raspolaže sa oko 100.000 tona šećera, 60.000 tona jestivog ulja i 300.000 tona pšenice.

– Postoje mehanizmi za regulisanje ponude i tražnje, koji mogu da se upotrebe, a, uz to, moramo imati u vidu i da se strano tržište, koje se jednom izgubi, vrlo teško ponovo osvaja – kaže Stanković. – Suša, istina, jeste dostigla razmere elementarne nepogode, ali, Vlada ima instrumente da zaštiti potrošače od cenovnog udara i omogući uredno snabdevanje. Mandatar nove vlade najavio je dobre mere u agraru, koje podržavam, i smatram da će Vlada, do berbe i žetve, uraditi prave poteze, koristeći tržišne mehanizme.

Miroslav Kiš, ratar iz Subotice, i presednik Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika smatra da uvođenje restrikcija u izvozu poljoprivrednih proizvoda nije rešenje kojim se može spasti poljoprivreda.

– Imali smo mere ograničenja i zabrane izvoza i ranijih godina, pa je efekat uvek izostao – kaže Kiš. – Treba ostaviti tržište da radi. Sve ostalo je povlađivanje interesima trgovaca i mešetarenje, a primarni poljoprivredni proizvođači tu uvek gube, čak i pored rasta cene njihovih proizvoda. Mere ograničenja izvoza se, navodno, prema važećim propisima, donose, da bi pomogle stočarima, ali stočarstvo se nije pomaklo nabolje, ni posle ranije primenjenih mera, koje su vlasti donosile…

Stočarstvo

Krmno bilje je dosta stradalo od suše, i biće neophodno doneti vanredne mere za pomoć stočarima, odnosno, napraviti program, kojim bi se taj problem prevazišao – ističe Stanković. – Naravno, i za to postoje tržišni mehanizmi, koji ne podrazumevaju zabranu izvoza.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE