Otkazuju centralno grejanje zbog računa

Daljinsko grejanje, koje je u gradovima Srbije poslednjih godina najuobičajeniji vid grejanja, od jeseni bi moglo dodatno da poskupi i za petinu sadašnje cene. Sudeći po računima koje građani danas plaćaju, ovaj, istina najkomforniji, način grejanja biće i ubedljivo najskuplji. Kako „Novosti“ saznaju, iz više gradova već se pokreću inicijative za otkazivanje daljinskog grejanja od jeseni.

Ova mogućnost postoji, ali, kako su nam u lokalnim toplanama rekli, „samo ukoliko se svi stanari zgrade slože i uz uslov da isključenje ne bi remetilo rad sistema podstanica i dela mreže“. U boljoj situaciji su oni korisnici daljinskog sistema grejanja koji u svojim stanovima imaju ugrađene kalorimetre, pa mogu sami da odluče da li će se, i koliko „daljinski“ grejati, pa i kolike će račune plaćati.

Cene centralnog grejanja se, inače, znatno razlikuju od grada do grada. Razlike u cenama nisu odraz kvaliteta grejanja, već su posledica činjenice da koriste različite energente, kao i da li njihova opština ili grad dotiraju grejanje svojih sugrađana ili ne. Cene se kreću od 35 do 105 dinara po metru kvadratnom.

Prema proceni Upravnog odbora Toplana Srbije, ekonomska cena bila bi 115 dinara po kvadratu za toplane koje koriste mazut, odnosno 95 ili 75 dinara po kvadratu za one koje koriste gas i ugalj. Navedeni iznosi su bez obračunatog poreza na dodatu vrednost.

I ove jeseni će, uprkos najavama o mogućem poskupljenju struje, proći oni koji svoje stanove i kuće greju na termoakumulacione peći. Za prosečan stan, po sadašnjim cenama struje, troškovi grejanja uz TA peć iznose mesečno oko 6.800 dinara. Naravno, uslov za ovako mali račun je da se peć koristi isključivo za vreme trajanje „jeftinije tarife“. Račun bi bio oko 10.000 dinara, ako se TA peć koristi i danju.

Kako ogrevno drvo i ugalj nisu značajnije poskupeli, cene i za ovaj vid grejanja biće na nivou prošlogodišnje sezone. Oko 8.500 dinara biće potrebno za grejanje na ugalj, slično kao i za grejanje na drva.

Na stovarištima u Srbiji, uglja i ogrevnog drveta, tvrde, ima sasvim dovoljno i prvi veliki nalet kupaca očekuju sredinom avgusta i prvih dana septembra. Drvo košta od 4 do 5.000 dinara, a za ugalj, u zavisnosti od vrste treba izdvojiti od 6.500 do 11.500.

Grejanje na gas domaćinstva, po sadašnjim cenama, za stan od 60 kvadrata, košta u proseku 9.500 dinara mesečno. Ako tokom jeseni dođe i do poskupljenja, ono će, za domaćinstva iznositi između deset i 15 odsto, pa će i računi biti između 10.000 i 11.000 dinara.

Nagomilani gubici 

Čak 30 od 57 toplana u Srbiji je iskazalo gubitak u prošloj godini – pokazala je nedavna analiza Udruženja toplana Srbije.

– Potraživanja toplana od privrede su 7,5 milijardi dinara. Od budžetskih korisnika 3,34 milijarde, a od stanovništva 12,7 milijardi, što ukupno iznosi 23,5 milijardi dinara. Obaveze toplana za isporučene energente su za gas 18,06 milijardi, za mazut nabavljan na slobodnom tržištu 472,5 miliona, a za mazut pozajmljen od robnih rezervi 3,15 milijardi, za ugalj 887 miliona, lož-ulje 37 miliona, što ukupno iznosi 22,6 milijardi dinara.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE