
Zabrinuti ste zbog novca? Jedno pitanje može vam promeniti život
Čak i ako trenutno nemate velike finansijske probleme, možda ipak noću ležite budni razmišljajući o novcu. To je razlika između finansijskog stresa i finansijske anksioznosti, objašnjava terapeutkinja Megan Mekoj, profesorka na Univerzitetu Kanzas Stejt.
Finansijski stres je konkretan i ima neposredne posledice – recimo, „Ako ne odradim još jednu smenu ove nedelje, neću moći da platim kreditnu karticu.“
Saveti kako tražiti šefu povećanje plate (i zapravo ga dobiti)
S druge strane, finansijska anksioznost je neuhvatljivija, piše CNBC Make It.
„To je samo osećaj da nešto nije u redu – da ne radite dovoljno, da nećete imati dovoljno u budućnosti. Nema jasnog uzroka, ali vas ipak izjeda“, kaže Mekoj.
„Čudesno pitanje“ koje menja pogled na novac
Da bi pomogla klijentima da razumeju poreklo svoje anksioznosti, Mekoj im postavlja jedno jednostavno, ali moćno pitanje:
„Zamislite da se sutra probudite i da je vaša finansijska anksioznost nestala kao čudom. Šta bi bilo drugačije u vašem životu?“

Foto: Unsplash
Odgovor ne bi trebalo da bude „imam milion dinara na računu“. Umesto toga, zapitajte se: Šta se promenilo u mom svakodnevnom životu? Kako znam da je ‘čudo’ zaista desilo?
Možda biste se osećali smirenije, sigurnije, slobodnije…
Možda nije ni do novca
Često otkrijemo da anksioznost i nije toliko vezana za novac.
„Možda ste zapravo zabrinuti zbog posla, porodice ili sopstvene vrednosti – a novac vam je samo najlakši način da to izrazite“, kaže Mekoj.

Foto: Unspalsh
Mnogi se osećaju loše jer nisu postigli ono što su želeli do određene godine, ili zato što se porede s drugima – prijateljima, ljudima s Instagrama… A tada finansijska anksioznost zapravo dolazi iz nesigurnosti, ne iz stvarnih problema sa novcem.
Postavite sebi sledeća pitanja:
- Imam li izbora u vezi sa svojim novcem?
- Osećam li mir kada pogledam stanje svojih finansija?
- Trošim li u skladu sa svojim vrednostima?
Ako su odgovori „da“, verovatno ste u boljoj situaciji nego što mislite. Ako nisu – vreme je za promene.
Mali koraci ka „čudesnoj“ verziji sebe
Zamislite da vas u toj „čudesnoj“ verziji sebe ne muče troškovi detetovog fakulteta ili da idete na odmor bez griže savesti. To se ne dešava preko noći – ali možete otvoriti štedni račun za odmor i redovno uplaćivati manji iznos.
Cilj je da prepoznate kako želite da se osećate – i da svaki dan napravite bar jedan korak koji vas tome približava.
„Ovo pitanje pomaže ljudima da artikulišu kakav život žele – ne samo finansijski, već i emotivno. Žele li da se osećaju slobodnije, opuštenije, prisutnije? Kada to razjasnimo, lakše je prepoznati konkretan korak koji možemo preduzeti već danas“, zaključuje Mekoj.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/K. J.
Foto: Unsplash