
Želite da živite kao milioner? Ovo su najskuplji gradovi na svetu u 2025.
Po treći put zaredom, Singapur je proglašen najskupljim gradom za bogate, pokazuje novo izdanje Global Wealth and Lifestyle izveštaja švajcarske banke Julius Baer.
Izveštaj poredi cene luksuznog života u 25 svetskih metropola – od satova i šampanjca, do privatnih škola i advokata. U obzir su uzeti i odgovori 360 bogatih ljudi (onih s imovinom preko milion dolara) o tome kako i gde troše novac, prenosi CNBC.
Luksuz malo pojeftinio, ali ne svuda
Zanimljivo je da su ukupni troškovi luksuznog života u 2024. opali za 2% u dolarima. To je prilično neuobičajeno, jer cene luksuza inače rastu dvostruko brže od prosečnih cena. Glavni „krivac“ za pad su jeftiniji uređaji i tehnologija – ali ne brinite, neki troškovi su nastavili da divljaju.
Letovi biznis klasom poskupeli su čak 18,2%, a luksuzni satovi otišli su gore za još 5,6%.
Top 10 najskupljih gradova za bogate:
- Singapur
- London
- Hongkong
- Monako
- Cirih
- Šangaj
- Dubai
- Njujork
- Pariz
- Milano
Evropa dominira listom – sa čak pet gradova u top 10, a London se probio na drugo mesto.
Bez obzira na Bregzit, pandemiju i krizu, britanska prestonica ostaje jedna od najskupljih tačaka sveta. Za to su „krivi“ kultura, istorija, finansijski sektor i činjenica da se tamo luksuz jednostavno – očekuje.
Dubai raste, Šangaj pada
Dubai je sa 12. skočio na 7. mesto zahvaljujući skoku cena nekretnina, automobila i šampanjca. Šangaj, koji je 2022. bio na samom vrhu liste, sada je pao na šesto mesto.
Zanimljivo je i to da je Njujork jedini američki grad koji se našao među deset najskupljih, što mnogo govori o promeni u globalnim trendovima.
Azijsko-pacifički region je i dalje najbrže rastući kada su u pitanju bogatstvo i potrošnja. U 2024. godini, broj bogatih (sa više od milion dolara u imovini) porastao je za 5%, na čak 855.000 ljudi. Singapur i Hongkong su na samom vrhu – i to s razlogom.

Foto: Freepik
Iako je u Singapuru sve skupo, on i dalje važi za jedno od najboljih mesta za život, zahvaljujući stabilnosti, sigurnosti, zdravstvu i obrazovanju.
Trend koji se sve više ističe među bogatima jeste dugovečnost. Čak 87% do 100% ispitanika u različitim regionima reklo je da aktivno ulažu u produžetak života – od zdravije ishrane i vežbanja, do genetskih terapija i kriogenih komora.
Pored fizičkog zdravlja, bogati razmišljaju i o finansijskoj dugovečnosti: većina bi promenila strategiju upravljanja novcem ako bi znala da će živeti 10 ili 15 godina duže nego što očekuju.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/K. J.
Foto: Freepik