
Pametni telefoni pojačavaju anksioznost kod mladih žena
Mlade žene češće osećaju socijalnu anksioznost zbog korišćenja pametnih telefona, pokazuje najnovije istraživanje predstavljeno na Kongresu Evropskog psihijatrijskog udruženja 2025. godine. Studija je otkrila da pol ima važnu ulogu u razvoju problematične, psihološke i ponašajne zavisnosti od pametnih telefona, a mlade žene posebno su sklone osećaju straha od negativnog mišljenja drugih na internetu, kao i produženoj upotrebi telefona tokom dana.
Istraživanje je obuhvatilo 400 mladih odraslih osoba, prosečne starosti 25,9 godina – među njima 104 muškarca, 293 žene i troje ispitanika drugog pola. Cilj naučnog tima bio je da detaljnije ispita povezanost između korišćenja mobilnih telefona, mentalnog blagostanja, emocionalne regulacije i socijalne anksioznosti, s fokusom na razlike među polovima. Rezultati su pokazali da žene ne samo da koriste pametne telefone više nego muškarci, već i da intenzivnije doživljavaju strah od toga kako ih drugi percipiraju na društvenim mrežama i sličnim digitalnim platformama.

Foto: Bizon/Freepik
Dr Šandor Čibi, vođa istraživačkog tima i profesor na Univerzitetu medicine „Džordž Emil Palade“ u Rumuniji, istakao je da su razlike među polovima veoma izražene i da žene mnogo češće pate od posledica mentalnog karaktera izazvanih upotrebom pametnih telefona. Prema njegovim rečima, studija je takođe ukazala na uticaj niskog stepena emocionalnog razumevanja, smanjene društvene podrške i učestalije potrebe za interakcijom, što su sve faktori koji dodatno otežavaju svakodnevno funkcionisanje korisnica koje razviju zavisnost od mobilnih uređaja.
Neha Pirvani sa Univerziteta Eotvoš Lorand u Mađarskoj, koja je koautorka studije, smatra da je važno posebno se osvrnuti na potrebe žena kada je reč o prepoznavanju problema u vezi s pametnim telefonima. Ona je naglasila da žene mogu biti izloženije negativnim posledicama i da im je potrebna dodatna pomoć, smernice i podrška u procesu identifikacije i prevazilaženja takvih problema.

Foto: Drazen Zigic Freepik
Predsednik Evropskog psihijatrijskog udruženja, profesor Gert Dom, podsetio je da gotovo svi pripadnici Generacije Z poseduju pametni telefon, a već postoji značajna baza dokaza koji povezuju upotrebu telefona i društvenih mreža s porastom psihičkih tegoba, samopovređivanja i suicidnosti u toj starosnoj grupi. Kako navodi, ovakvi rezultati jasno pokazuju da je reč o društvenom problemu kojem se mora ozbiljno pristupiti, kako bi se štetne posledice prepoznale na vreme i adekvatno rešavale.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/B.D.
Foto: Dragana Gordic / Freepik