U Srbiji nema opasnih falsifikata a bankari od septembra pohađaju kurs

U Srbiji su falsifikati dinara osrednjeg kvaliteta, a najviše se krivotvore novčanice u apoenima od 500 i 1.000 dinara, ocenila je generalna direktorka Sektora za poslove s gotovinom u Narodnoj banci Srbije (NBS) Blaženka Robović.

„Srbija nema izražen problem sa falsifikovanim novčanicama dinara i što je najbitnije to nisu falsifikati ‘opasne’ izrade“, navela je ona za EurAktiv Srbija.

Kako je objasnila, opasan falsifikat se vrlo malo razlikuje od originala, i takve novčanice mogu da prepoznaju isključivo eksperti uz pomoć pomagala. Zaključno sa poslednjim danom juna 2012. godine, u Srbiji je utvrdjeno 3.193 komada dinarskih falsifikata ukupne vrednosti 4,7 miliona dinara, preneo je EurAktiv Srbija pozivajući se na podatke NBS.

Od toga je 1.580 novčanica od 1.000 dinara, što je 50 odsto od ukupnog broja utvrdjenih falsifikata. Kad je reč o novčanicama od 500 dinara, prijavljeno je 733 komada, kao i 471 komad od 5.000 dinara.

Podaci NBS, koja je i jedina u zemlji nadležna da novac proglasi falsifikatom, pokazuju da u Srbiji nema mnogo lažnih novčanica evra i dolara. Za šest meseci ove godine je otkriveno 664 lažne novčanice evra čija je vrednost bila oko 80.000 evra. Najviše je otkriveno lažnih novčanica od 200 evra – 267 komada, i nešto manje u apoenima od 50 evra – 243 novčanice.

Svi službenici u bankama koji rukuju gotovim novcem moraće od 1. septembra na kurs Narodne banke Srbije (NBS) o zaštitnim elementima novčanica, kako se ne bi desilo da gradjani u banci dobiju falsifikat, preneo je EurAktiv Srbija.

„Uglavnom je banka izvor sumnje na falsifikat jer ima najviše kontakta sa novcem, a kad je reč o većim količinama glavni izvor je policija koja u svojim aktivnostima zapleni novčanice“, kazala je Blaženka Robović.

Prema rečima Robovićeve, NBS je nedavno donela dve odluke koje utvrdjuju standarde kvaliteta novca u opticaju. Kako je navela, samo „dobar“ novac omogućava brzo otkrivanje falsifikata zbog čega je NBS propisala koji stepen pohabanosti novca je dozvoljen, a koji omogućava efikasno utvrdjivanje falsifikata.

Falsifikati dinara se uglavnom rasturaju na pijacama automobila i stočnim pijacama, u kockarnica i kafićima zbog čega stručnjaci upozoravaju da treba izbegavati gotovinske transakcije u velikim iznosima, u mraku i nesigurnim okolnostima, naveo je EurAktiv Srbija.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE