
Bez njih se ne može: Ovo su najtraženiji poslovi u doba recesije
Amerikanci su sve oprezniji zbog mogućnosti recesije, pa već sada preduzimaju korake kako bi stabilizovali lične finansije i osigurali svoju radnu budućnost u neizvesnim vremenima koja dolaze.
Kako se menjaju potrošačke i poslovne navike, određena zanimanja postaju otpornija na ekonomske udare od drugih.
Prema rečima ekonomiste Korija Stejla sa platforme za zapošljavanje Indeed, najotpornija zanimanja u recesiji biće ona najbliža osnovnim potrepštinama, kao što su zdravstvo i trgovina prehrambenim proizvodima.
Otkazi, inflacija, haos? Evo kako da ostanete pribrani i finansijski stabilni
Najstabilnija zanimanja
U sektoru zdravstva, među najtraženijim i najstabilnijim zanimanjima biće medicinske sestre, lekari, hirurzi i terapeuti. Potražnja za ovim profesijama naglo je porasla tokom pandemije i od tada ne jenjava, navodi Stejl.

Foto: Freepik/Wavebreak Media
Takođe, radnici u trgovini i logistici biće i dalje neophodni, posebno u supermarketima i prodavnicama koje nude osnovne namirnice. Među traženim poslovima su kasiri, radnici na zalihama, utovarivači i radnici u lancu snabdevanja, piše CNBC.
Ako nova carinska politika, poput one najavljene od strane Trampove administracije, poveća cene, potrošači će se, prema Stejlu, verovatno fokusirati samo na ono najosnovnije: „Možda ćete promeniti vrstu hrane koju jedete, ali osnovne potrebe ostaju.“

Foto: Freepik
Poslovi koji su pod većim rizikom
S druge strane, Stejl upozorava da su neka “manje stabilna zanimanja” danas među popularnim poslovima, uključujući razvoj softvera i marketing.
Prema podacima Indeed-a, najjače tržište rada je trenutno na jugu SAD, gde je broj oglasa za posao porastao za 20% u odnosu na period pre pandemije. Nasuprot tome, na zapadu i severoistoku, naročito u sektoru tehnologije, primećen je pad zapošljavanja.
Čak 75% svih novih radnih mesta otvorenih u 2024. godini dolazi iz sektora zdravstva i socijalne zaštite, državne uprave i ugostiteljstva.
Da li je vreme da daš otkaz? Ovih 5 znakova ti to jasno govore
Nasuprot tome, broj poslova u razvoju softvera pao je za čak 33% u odnosu na period pre pandemije. Takođe, državne službe više nisu „sigurna luka“ – posebno pod aktuelnom Trampovom politikom, tvrdi Stejl.
Ova koncentracija radnih prilika u nekoliko sektora dovela je do “rascepa” na tržištu rada, gde pozitivni prosečni podaci ne odražavaju realno iskustvo većine ljudi koji teško pronalaze posao.
Ključ je u razvoju veština i povećanju lične vrednosti u bilo kojoj industriji, bez obzira na to da li nas čeka recesija.
Uprkos porastu interesovanja za veštačku inteligenciju, poslodavci i dalje vapi za radnicima sa osnovnim digitalnim veštinama, kao što su rad u Excel-u i profesionalna komunikacija putem mejla.
Izvor: BIZLife/K. J.
Foto: Freepik