Zašto Mrtvo more umire?

Jedno od najneobičnijih svetskih čuda prirode, Mrtvo more, decenijama „umire“ – bukvalno. Nivo vode opada za više od jednog metra svake godine, a satelitski snimci jasno pokazuju dramatično povlačenje njegovih obala. Geografi, ekolozi, lokalne zajednice već godinama upozoravaju na alarmantne posledice, ali se konkretno rešenje i dalje ne nazire.

Mrtvo more (poznato i kao Slano more, More smrti ili More Lota), jezero je koje se nalazi na granici Izraela i Jordana i smatra se jednim od najzanimljivijih prirodnih fenomena na svetu. Naime, ne samo da je najniža tačka na Zemljinoj kugli, već je poznata i po izuzetnoj slanosti. Voda u Mrtvom moru je čak 10 puta slanija od prosečne morske vode.

Foto: Unspalsh

Površina Mrtvog mora je oko 600 kvadratnih kilometara, a nivo vode u tom jezeru je čak 429 metara ispod nivoa mora. Ova izolacija ga čini izuzetno osetljivim na promene u okruženju. Jedno od ključnih pitanja je skretanje reke Jordan, glavnog izvora sveže vode koja je hranila Mrtvo more hiljadama godina. Danas se najveći deo njegovog toka koristi za navodnjavanje i vodu za piće, a ostatak koji stigne do jezera jedva da ima snage da promeni njegovu sudbinu.

Istovremeno, industrijska eksploatacija minerala dodatno pogoršava situaciju. Pumpaju se velike količine vode za iskopavanje kalijuma, magnezijuma i drugih vrednih sirovina koje nastaju isparavanjem. To je proces koji prirodno traje vekovima, a sada se odvija ubrzano, pod ljudskim nadzorom.

Posledice po životnu sredinu su ogromne. Pored smanjenja površine Mrtvog mora, tlo koje je za sobom ostavila voda koja se povlači postaje nestabilna. Krateri urušavanja, poznati kao vrtače, postaju sve češći, a do danas ih je zabeleženo više od 6.000. Oni proždiru kampove, puteve, pa čak i turističke objekte. Neka priobalna područja smatraju se trajno izgubljenim, piše putnikofer.

Naučnici upozoravaju da ako se ništa ne promeni, Mrtvo more bi do sredine ovog veka moglo da postane ništa drugo do skup manjih, nepovezanih slanih bazena. Iako su u prošlosti postojali ambiciozni planovi za dovođenje vode iz Crvenog mora, projekat „Red-Dead” suočava se sa brojnim preprekama: od ekoloških rizika do političkih nesuglasica između zemalja regiona.

Ipak, još uvek ima nade. Brojne lokalne inicijative pokušavaju da podignu svest o važnosti očuvanja ovog jedinstvenog ekosistema. Kao mogući putevi ka odgovornijem upravljanju resursima sve više se pominju edukativni kampovi, naučni simpozijumi i održivi turizam. Jedno je sigurno, ako svet želi da spase Mrtvo more, vreme za akciju ističe.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/Putnikofer

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE