
Siluanov: Cena nafte od 115 dolara za barel nije realna
Ranije prognozirana cena nafte za ovu godinu od 115 dolara za barel je nerealna, jer su kotacije te sirovine na međunarodnom tržištu trenutno niže za oko 25 dolara po barelu, zbog recesije u globalnoj privredi, izjavio je danas ruski ministar finansija Anton Siluanov.
Učestvujući u raspravi na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, on je rekao da je ruska vlada već preduzela mere za izbegavanje štetnih posledica recesije koja vlada u većini razvijenih privreda sveta.
Dve trećine budžetskih rashoda „podmazuje“ nafta
Siluanov je objasnio da je vlada utvrdila budžet Rusije za 2012. na osnovu prosečne cene nafte od 92 dolara za barel, dok je budžet za 2013. okvirno planiran sa cenom naftnog barela od 93 dolara.
Rusija godišnje proizvodi više od 500 miliona tona sirove nafte i oko 600 milijardi kubika prirodnog gasa i zahvaljujući velikom izvozu tih energenata u evropske i druge zemlje ostvaruje lavovski deo svojih deviznih prihoda.
Ekonomisti u Moskvi navode da oko dve trećine budžetskih rashoda Rusija podmiruje prihodima dobijenim od prodaje nafte i gasa i da je zbog toga zemlja veoma „ranjiva“ ukoliko dođe do naglog pada cena tih strateških sirovina na svetskom tržištu.
Za tri meseca Rusija zaradila više od 46 milijardi dolara
Prema podacima za prvo tromesečje, Rusija je izvezla blizu 59 miliona tona nafte i od toga zaradila nešto više od 46 milijardi dolara.
Prema proceni stručnjaka Ruskog ministarstva za ekonomski razvoj, ove godine treba očekivati da domaće naftne kompanije prodaju strancima 237 miliona tona nafte, ili tri odsto manje nego lani, usled planirane veće prerade u domaćim rafinerijama.
Ukupna proizvodnja nafte u Rusiji biće ove godine, prema proceni energetskih eksperata, minimalno uvećana, za svega 0,12 odsto, na 510 miliona tona.
Podaci ruske carinske službe za prvo tromesečje pokazuju da je na strana tržišta isporučeno 53,7 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, u vrednosti 18,854 milijardi dolara. U istom razdoblju Rusija je na svetsko tržište plasirala 4,9 miliona kubnih metara tečnog gasa, u vrednosti 984,6 miliona dolara.