
G20: Plan za podsticanje globalnog rasta
Lideri članica Grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta i privreda u naglom usponu (G20) jedinstveno stoje iza napora za podsticanje ekonomskog rasta i otvaranje novih radnih mesta radi oporavka svetske ekonomije, zahvaćene strahovanjem od širenja dužničke krize u zoni evra, navedeno je u nacrtu završnog saopštenja koji je objavljeno sinoć po okončanju samita G20.
Taj predlog dokumenta, međutim, ne sadrži obećanje članica da će povećati vladine izdatke, sem ako se uslovi ne pogoršaju. Nacrt, koji još može pretrpeti izmene, poziva na fiskalnu odgovornost i uzda se u obrazovanje, inovacije i investiranja u infrastrukturu radi podsticanja ekonomskog rasta. „Članice G20 iz evrozone preduzeće sve neophodne mere radi zaštite integriteta i stabilnosti tog regiona“, navedno je u nacrtu saopštenja lidera G20 u koji je agencija AP imala uvid.
U dokumentu su posebno izdvojene Kina i Saudijska Arabija zbog doprinosa blagostanju svetske ekonomije. Saudijska Arabija je pohvaljena za sprečavanje prevelikog rasta cena nafte uz pomoć porasta proizvodnje tog energenta, a Kina za obećanje da će se kloniti politike kojom zadržava vrednost svoje valute juan na veštački niskom nivou, čime daje cenovnu prednost domaćim izvoznicima na svetskom tržištu. „Jedinstveni smo u našoj rešenosti da podstičemo rast i radna mesta“, ukazano je u nacrtu i dodato da će lideri objaviti „koordinisani Akcioni plan iz Los Kabosa za rast i radna mesta“ radi ostvarenja tih ciljeva, mada nisu navedeni detalji tog plana.
„Jak održiv i uravnotežen rast ostaje glavni prioritet G20, jer on vodi ka većem otvaranju radnih mesta i povećanju blagostanja ljudi širom sveta“, ukazano je u nacrtu.
U dokumentu je posebno data podrška povećanoj vladinoj potrošnji u zemljama koje to mogu sebi da dozvole ukoliko se situacija znatno pogorša, ukazavši da su zemlje sa „dovoljnim fiskalnim prostorom spremne da koordiniraju i sprovedu fiskalnu akciju radi podrške domaćoj tražnji“.
U nacrtu je takođe ukazano da je administracija američkog predsednika Baraka Obame obećala da će sprečiti oštro povećanje poreza i kresanje vladinih izdataka na kraju ove godine, što je predviđeno važećim zakonom, kako bi se sprečilo da američka ekonomija ponovo potone u recesiju.
Plan predviđa i podsticanje bankarskog sektora i poziva na „povećano integrisanje finansijske arhitekture, uključujući nadgledanje banaka, dokapitalizaciju i osiguranje depozita„.