Srbija je pored tehnologije izgubila i umeće

Jedan od autora izložbe arhitektonskih projekata i urbanističkih planova koji su obeležili razdoblje jugoslovenskog socijalističkog društva u Muzeju „25.maj“, Vladimir Kulić, profesor na Florida Atlantik univerzitetu u Americi, ističe u intervjuu Novostima da iako je u tadašnjoj Jugoslaviji  niz ambicioznih urbanističkih projekata ostao nedovršen – to je bila zemlja koja je uspešno izvozila arhitekturu i znanje.
 

Foto: Novosti.rs
 
On navodi da je tadašnja Jugoslavija izvozila preko velikih građevinskih kompanija, kao što su bile „Energoinvest“, „Energoprojekt“ i druge, a one su prema rečima Kulića izvozile i tehnologiju.
 
On navodi primer „IMS Žeželja“. „Sistem „IMS Žeželj“ po kom je izveden najveći broj novobeogradskih blokova uspešno je plasiran u inostranstvu. To je bio pionirski sistem od prenapregnutog betona koji je inženjer Žeželj patentirao i koji je zaista izvožen širom sveta. Od Angole do Italije,“ kaže Kulić.
 
Jugoslovenski arhitekti su projektovali u inostranstvu i preko velikih kompanija i preko nezavisnih projektantskih organizacija, kaže Kulić. “Projektovalo se bukvalno sve, od enterijera do čitavih gradova. Bili smo „maheri“ za sajmove, konferencijske centre. Jedan od čuvenih je Kongresni centar u Harareu, sajam u Lusaki.“
 
On za Novosti kaže da se danas ne samo izgubila tehnologija, već i umeće. „Recimo umeće projektovanja stanova, naročito u Beogradu. Sedamdesetih se ovde u prestonici formirala visoka kultura projektovanja arhitektonski vrlo kvalitetnih stanova. Arhitekti su se nadmetali na konkursima, pratili šta ko radi, učili jedni od drugih,“ kaže Kulić.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE