
Nemačka uvodi novo pravilo: Ima veze sa otpadom, a kazne idu od 2.500 evra
Odvajanje otpada nije za svakoga. Kako bi se to promenilo, u Nemačkoj se od sledeće godine sprovodi zakon koji sa sobom donosi oštre kazne. Oni koji se ne budu pridržavali novih pravila zbrinjavanja otpada moraće platiti 2.500 evra, pišu nemački mediji.
Oštre kazne za novo pravilo
Teško da postoji neka druga tema koja se trenutno tako sveobuhvatno pojavljuje u svim područjima života kao zaštita okoline. Ali gotovo nigde zaštita okoline nije tako prisutna i očigledna kao u našem svakodnevnom odvajanju otpada. Kako pišu nemački mediji, Vlada je u Nemačkoj uvela strogi zakon kojim želi strože da kazne one koji nepravilno odvajaju otpad.
Odlaganje smeća
Organski otpad je dobra stvar iz mnogo razloga. Može se koristiti kao kompost u poljoprivredi. Može se koristiti za proizvodnju energije u postrojenjima. Poboljšava strukturu našeg tla i čak povećava njegovu sposobnost skladištenja vode.

Plastika, otpad, reciklaža (Unsplash)
Ali doći do dobrog organskog otpada teško je ako se svi ne pridržavaju pravila za odlaganje otpada. Kako bi se to bolje kontrolisalo, od 1. maja 2025. u Nemačkoj će se primjenjivati prilično jasne kazne. Oni iznad svega govore jednu stvar – naime, morate pravilno odvajati svoj otpad, prenosi Fenix-magazin
Kazna plus neodnošenje smeća
Ako od navedenog datuma u organskoj kanti ima više od 1 odsto stranih materija, nijedna kompanija za zbrinjavanje otpada neće ih odvesti.
Detektori u vozilima otkrivaće postoje li u kanti za organski otpad plastični ili metalni delovi. Rezultat je: kanta za smeće ostaje gde jeste – bilo da se radi o stambenoj zgradi ili porodičnoj kući – i jednostavno se ne prazni. Osim toga, opštine mogu izreći kaznu do 2.500 evra za svaki od ovih slučajeva.
Ali, ako se nova pravila zbrinjavanja otpada svi budu dobro pridržavali od sledeće godine, pozitivni učinci će se vrlo brzo pokazati.
Osim toga, stvarno nije tako teško ne baciti plastiku u kantu za organski otpad. U kantu za organski otpad spadaju samo biorazgradivi predmeti poput ostataka hrane ili baštenskog otpada.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik/Unsplash