Fabris: KAP bez subvencija ne može preživeti

Glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore Nikola Fabris izjavio je da ukoliko ne bude nađen ozbiljan strateški partner za Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP), postoje dve opcije – da bude doneta odluka o zatvaranju ili postigne koncenzus o nastavku proizvodnje uz državne subvencije.

Fabris, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smatra da KAP više nije samo ekonomsko već i socijalno pitanje zbog velikog broja zaposlenih, ali i fiskalno zbog subvencija i izdatih garancija bez kojih ne može da posluje.

“KAP više nema onoliki ekonomski značaj kao u prošlosti, jer su njegovi doprinosi i učešće u bruto domaćem proizvodu i neto izvozu značajno opali”, kazao je Fabris podgoričkom listu “Dan”.

Optimalno rešenje za KAP, prema Fabrisu, bio bi strateški partner koji bi investirao u modernizaciju opreme i proizvodnog procesa.

Crnogorski ministar finansija Milorad Katnić kazao je ranije da je međunarodna arbitraža neizbežna, ukoliko ruska kompacija CEAC ne napusti KAP.

Ministar Katnić je podsetio da je u toku procedura preuzimanja akcija i upravljanja KAP-om.

“Ukoliko CEAC ne bude poštovao zahtev vlade Crne Gore da izađe iz KAP-a neizbežna je arbitraža, što je manje povoljna opcija za sve strane jer je vreme kritičan faktor”, kazao je Katnić.

Crna Gora je za KAP izdala garancije vredne 132 miliona evra, a već je iz državnog budžeta plaćeno 23,4 miliona evra duga te podgoričke fabrike kod Dojče banke.

Crnogorski parlament podržao je ranije, glasovima poslanika vladajuće koalicije, odluku vlade da preuzme dug KAP prema Dojče banci, ali i zadužio izvršnu vlast da raskine ugovor sa ruskim partnerima u toj fabrici.

Vlada Crne Gore izdala je KAP-u, kojim upravlja CEAC na čijem je čelu ruski oligarh Oleg Deripaska, ukupno 132 milion evra vredne garancije, koje sa kamatama iznose oko 170 miliona evra.

Pored kredita kod Dojče banke, Crna Gora je izdala garancije za zaduživanje KAP kod mađarske OTP banke u iznosu od 49,6 miliona evra i kod ruske VR banke za 60 miliona evra.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE