Berba glavni izvor zarade

Sezonski poslovi za armiju nezaposlenih prilika da prežive. Opada ponuda građevinskih poslova. Nadničari se nadaju dobrom rodu voća


U Nišu, gde na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje ima oko 35.000 nezaposlenih svaki posao je dobrodošao, pa makar i od nekoliko sati. Do stalnog zaposlenja dolazi se teško, pa je za većinu nezaposlenih i u drugim gradovima Srbije sezonski rad najčešće na građevini i u poljoprivredi, jedini izvor kakvog-takvog prihoda.

Posredstvom šest omladinskih zadruga u Nišu, povremeni posao godišnje nađe između 5.000 i 6.000 ljudi, a u zavisnosti od težine rada, dnevnica se kreće od 1.200 do 2.000 dinara.

– Sezona još nije uzela maha. Nudimo razne fizičke poslove, pa i raznošenje raznoraznih flajera. Posredujemo za rad studenata i nezaposlenih do 30 godina starosti – kaže Milovan Vulović iz Studentsko-omladinske zadruge „Akter“.

Ipak, najviše je onih koji rade bez ikakvih posrednika. Nadnica u građevini je od 15 evra za NK do 25 evra za KV zidare i tesare, uz smeštaj i hranu.

– Studiram i – radim šta stignem. Iako studiram prava, radim na građevini za od 12 do 15 evra dnevno – kaže Milan Vukić.

U poljoprivredi, nadničari rade na okopavanju kukuruza, branju povrća i voća. U julu, kada startuje berba višanja u merošinskoj opštini, do posla dođe stotinu meštana, ali i ljudi iz okoline. Uz obavezna tri besplatna obroka, cigarete i najmanje tri piva po čoveku, berači zarađuju od osam do 10 dinara po kilogramu obrane višnje, a najvredniji među njima dnevno uberu i do 250 kilograma.

U smederevskom kraju najviše sezonaca takođe je potrebno za berbu i preradu voća. U zadrugama kažu da je posla u građevinarstvu sve manje. Sezonci se isplaćuju na ruke, a dnevnice su od 1.200 do 1.500 dinara, u zavisnosti od težine posla.

– Prošle godine imali smo 170 omladinaca, a danas ih je jedva 40. Agencije iz drugih gradova bukvalno su nam otele popisivače i čitače koje smo godinama angažovali u „Elektrodistribuciji“. U građevini se traže uglavnom radnici stariji od 30 godina, ali ni tu nema mnogo posla. U vodoprivredi, gde se ranije dosta radilo, sada jedva da ima posla – kaže Ljubiša Rančić, direktor „Zadrugara“ u Smederevu.

Rančić navodi da sezonce angažuju najviše za branje i preradu voća u fabrici „Fruvita“ i na plantažama vile „Zlatni breg“, koja je pod upravom Srbije. U omladinskim zadrugama takođe kažu da više ima poslova za muškarce nego za devojke.

Poslodavci izbegavaju da koriste njihove usluge, a sezonske radnike uglavnom isplaćuju na ruke. Za branje voća prošle godine dnevnica je bila od 1.200 do 1.500 dinara. Za promocije, koje se zbog krize sve ređe održavaju, sat rada je 200 dinara.
 
Moleraju pada cena


Nadničari u Toplici takođe čekaju berbu voća da zarade koji dinar. Građevinske radnike angažuju preduzimači za rad u većim gradovima, pa se takvi poslovi u ovom kraju uglavnom svode na gradnje privatnih kuća. Dnevnica na građevini je oko 20 evra, a dobrog majstora i do 40 evra.

– Trenutno je najzastupljenije krečenje i uređenje fasada, ali su dnevnice na ovim poslovima mnogo niže od onih na građevini i iznose od 10 do 15 evra – kaže Aleksandar Filipović, mladić iz Kuršumlije koji sa nekolicinom drugara poslednjih mesec dana radi krečenje. – Isplativiji posao je izolacija i uređenja fasada ali je takvih poslova manje.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE